Grafika: Marta Polechońska
Ósmoklasisto złóż podanie do szkoły. Ostatni termin 19 czerwca!!!

Spis treści

 Działania biblioteki w roku szkolnym 2021/2022

Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Nasza biblioteka szkolna też jest takim miejscem - przyjaznym dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników. Tutaj można wypożyczyć książki oraz znaleźć ważne informacje, można też spokojnie odrabiać lekcje, poczytać, pouczyć się oraz miło spędzić czas. W czytelni można skorzystać z księgozbioru podręcznego i czasopism.
W naszej bibliotece wiele się dzieje organizowane są wystawy, konkursy, projekty. O tych przedsięwzięciach można poczytać na szkolnym classroomie oraz w poniższym linku:


https://mygemin7.wixsite.com/biblioteka/home

 


Życzenia na wakacje

Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania.
Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkacie się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym. Niech rozpoczynające się wakacje będą dla wszystkich dobrą okazją do rodzinnego odpoczynku oraz wspierania pasji i zainteresowań. Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom dyrekcji nauczycielom i pracownikom szkoły, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.


Dziękujemy za cały rok szkolny 2020/2021.
Nauczyciele bibliotekarze
Joanna Liśkiewicz i Anna Pieprz

gazetka-wakacje

9 czerwca 2021r., w Dzień Przyjaciela, w bibliotece szkolnej Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbyło uroczyste wręczenie dyplomów i upominków w konkursach bibliotecznych organizowanych w okresie II semestrze roku szkolnego 2020/2021.
Laureatami poszczególnych konkursów zostali:
1. Konkurs czytelniczo – plastyczny: „Jestem iluminatorem, bawię się kolorem”
I miejsce – Nicola Stanilewicz Ib LO4
II miejsce – Zuzanna Latka Ia LO4
III miejsce – Oliwia Kaławaj IIIc LO3
wyróżnienie – Aleksandra Satora II a LO4

2. Konkurs czytelniczo – fotograficzny : „Izolacja nie izoluje mnie od książek”
I miejsce – Nikola Stanilewicz Ib LO4
Dawid Perzyński Ia LO4
3. Konkurs czytelniczo – plastyczny: „Zaprojektuj jajko w stylu Faberge”
I miejsce – Aleksandra Satora IIa LO4

4. Konkurs literacki : „Nauczyciel bibliotekarz jest trendy”
I miejsce – Aleksandra Satora IIa LO4
II miejsce – Kacper Hoła Ia LO4

Laureatom i wyróżnionym gratulujemy. Serdecznie dziękujemy licealistom za zaangażowanie i wspólną zabawę.

 

podsumowanie-konk

MOTYW PRZYJAŹNI W LITERATURZE


9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano gazetkę dotyczącą tego wydarzenia. Przyjaźń jest jednym z najważniejszych uczuć. Co to jest przyjaźń? Według definicji zamieszczonej w słowniku języka polskiego to: „bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możności liczenia na kogoś w każdej okoliczności”. Przyjaźń w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna i dlatego wiele wątków związanych z tym uczuciem znalazło odzwierciedlenie w lekturach szkolnych, np.: „Cierpienia młodego Wertera” (J. W. Goethe), „Lalka” (B. Prus), „Ludzie bezdomni’ (S. Żeromski) i innych książkach: „Kolumbowie. Rocznik dwudziesty” (R. Bratny), „Przyjaciele” (I. Krasicki), „Trzej muszkieterowie” (A. Dumas). Więcej informacji na omawiany temat znajdziecie w bibliotece. Drodzy Uczniowie - jesteście naszymi przyjaciółmi. I pamiętajcie - w bibliotece jesteście zawsze mile widziani.
 
przyjazn-gazetka

TROCHĘ HISTORII I ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA


Oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w 1954 roku. Wówczas Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie. W różnych krajach dzień ten świętuje się w innym czasie. W Polsce święto obchodzimy 1 czerwca. W tym najszczęśliwszym i najbardziej oczekiwanym dniu w roku, dzieci (młodzież również!) otrzymują prezenty od najbliższych, a w szkołach organizuje się różnego rodzaju imprezy: zajęcia sportowe, gry i zabawy w plenerze, wyjścia do kina i wycieczki.
My nauczyciele bibliotekarze, z okazji Dnia Dziecka, życzymy Wam zdrowia, ciągłego uśmiechu na twarzy, spełnienia wszystkich marzeń, radości, miłości, wspaniałych przyjaciół wokół, niezapomnianych życiowych przygód (z książką też) i wielu sukcesów w szkole.

 

 dzien_dziecka

Mama zostawi wszystko, odwoła wszystko, wyżebra lub pożyczy na pociąg, spakuje koszulę nocną i zjawi się u ciebie w rekordowym czasie kiedykolwiek i gdziekolwiek będziesz jej potrzebować. (Ch. Gray)

Dzień Matki to święto, które swymi korzeniami sięga nawet starożytności. Wówczas kultem otaczano Boginię Matkę, która często była utożsamiana z Ziemią symbolizującą płodność i urodzaj. Jednak po wprowadzeniu chrześcijaństwa do Imperium Rzymskiego zakazano celebrowania tego święta.
Tradycja celebrowania Dnia Matki, która zachowała się do dziś powstała w Stanach Zjednoczonych w 1908 r. Wówczas Amerykanka Anna Jarvis po raz pierwszy ku czci swojej zmarłej mamy zorganizowała obchody na cześć wszystkich matek i ich poświęcenia dla rodziny. W 1914 r. w USA Dzień Matki ogłoszono świętem państwowym, które do tej pory obchodzone jest tam w drugą niedzielę maja.
Jak się okazuje, Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Jednak przed wojną to święto było ruchome. Stała data została zapoczątkowana w 1923 r. i tak zostało do dziś.
Pierwsze obchody z okazji Dnia Matki w naszym kraju odbyły się w 1914 r. w Krakowie.
Pamiętajmy o naszych matkach!

dzien-matki

STANISŁAW LEM - PREKURSOREM LITERATURY SCIENCE FICTION W POLSCE 


Rok 2021 jest rokiem Lema – pisarza s-f, wizjonera, filozofa i futurologa. 12 września będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin pisarza. Z tej okazji w bibliotece szkolnej wykonano ciekawą gazetkę. Do najbardziej znanych książek Stanisława Lema należą: „Bajki robotów”, „Opowieści o pilocie Pirxie” – lektury w szkole podstawowej, „Pokój na Ziemi”, „Eden”, „Człowiek z Marsa”. W swoich książkach opisywał wynalazki i zjawiska, które wyprzedzały Jego epokę. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością pisarza, który już w połowie XX wieku wymyślił to, co długo nie śniło się innym filozofom. Przewidział stworzenie smartfonu i druku 3D.
Ciekawostka – pierwszy polski sztuczny satelita naukowy nazywa się „Lem”.
lem-gazetka
 

CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NIE ZNASZ


Odwiedzasz bibliotekę i wypożyczasz książki? Ale czy znasz historie i ciekawostki dotyczące książek, ich autorów i czytelnictwa? Zapraszamy do naszej biblioteki. Tu dowiesz się m.in.: ile drzew trzeba ściąć, żeby wydrukować 100 stron książki, kto ma największą kolekcję miniaturowych tomików, ile trzeba zapłacić za najdroższą książkę na świecie, z ilu książek zostało ułożone najdłuższe domino, dlaczego kartki pewnej książki można odwracać tylko za pomocą igły… Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej bibliotece, gdzie specjalnie dla Was została wykonana ciekawa gazetka ścienna.
 
ciekawostki-ktorych-nie-znasz
 

15 MAJA – ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI


Corocznie, od 2002 roku – 15 maja obchodzone jest w Polsce Święto Niezapominajki. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie EkoRadio, emitowanym przez Polskie Radio Program I. Święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody. Symbolem święta stała się niezapominajka polna, dosłownie „mysie uszko”. Święto Niezapominajki nazywane jest też Świętem Ludzi Serdecznych. Pamiętajmy zatem o bliskich, życzliwości i poszanowaniu drugiego człowieka.
 
 

Rozstrzygnięcie ostatniego konkursu

 
Zakończył się kolejny, ostatni w tym roku szkolnym, konkurs biblioteczny. Celem konkursu było uświadomienie uczniom, że nauczyciel bibliotekarz to ciekawy zawód, pełen pasji i radości, zachęcenie uczniów do rozwijania swoich talentów, pobudzenie wyobraźni i kreatywności. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I i II naszej szkoły i polegał na ułożeniu krótkiego wiersza bądź rymowanki promującej zawód i pracę bibliotekarza.
Talentem literackim pochwaliły się dwie osoby:
- Aleksadra Satora uczennica klasy 2A4 wierszem „Biblioteka i jej pszczółki”, która zajęła I miejsce,
- Kacper Hoła uczeń klasy 1A4 wierszem „Wiersz o bibliotekarzu”, który zajął II miejsce.
 
 
pszczolki
 

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 
Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. 

Zbliżają się dwa narodowe święta: 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 maja.


Dzień Flagi RP został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach, podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja, co roku obchodzimy święto Konstytucji, upamiętniające przyjęcie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. W tym roku mija 230 lat od momentu podpisania tego dokumentu.
Biblioteka szkolna uczciła oba wydarzenia i przygotowała dwie gazetki tematyczne.

Dzień Ziemi


Dziś - 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku na całym świecie, w 192 krajach. Zostało zapoczątkowane przez Johna McConnella na konferencji UNESCO w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi odbywają się od 1990 roku. Światowy Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną. Celem święta jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem przewodnim: „Działanie na rzecz ochrony klimatu”. Działania ekologiczne dotyczą wyzwań związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi. W tym dniu organizowane są wystawy, sympozja, spotkania i konferencje, celem podkreślenia, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia, wszelkie inicjatywy zostały przeniesione do Internetu. Nasz apel do młodzieży – każdy może zadbać o środowisko naturalne. Świat będzie piękniejszy, jeśli zmienimy swoje złe przyzwyczajenia. Szanujmy naturę i jej prawa! Ziemia to nasz raj! Kochajmy naszą planetę!

 ziemia

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, 

odmładza charakter starca,


uszlachetnia w chwilach pomyślności,


daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
[Cyceron]

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie!

To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.
• Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
• W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
• 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
• 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
Czy wiedzieliście, że istnieje …Książkowy hymn
• Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
• Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.
• Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w kwietniu 2017 roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Prawa autorskie
• 23. kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

• Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.

 

 dzien_ksiazek

 

 

Akcja żonkile 2021


Dziś - 19 kwietnia 2021 przypada 78. rocznica POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM. O tej dacie powinien wiedzieć każdy uczeń i dorosły. W związku z tym wydarzeniem na ulicach wielu miast polskich, a szczególnie w Warszawie, odbędzie się po raz dziewiąty w Polsce społeczno-edukacyjna: Akcja żonkile. W tym dniu ludzie przypinają do ubrań żółte papierowe kwiaty – żonkile. Są one symbolem pamięci o poległych powstańcach z warszawskiego getta. Akcja żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z uwagi na fakt, że nasza szkoła pracuje zdalnie i nie możemy wręczyć uczniom papierowych żonkili, biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Górze zaangażowała się w tę akcję poprzez dodanie zdjęcia żonkila w mediach społecznościowych z odpowiednim opisem #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile. Wiele cennych i ciekawych materiałów na omawiany temat znajdziecie na stronach: polin.pl, eska.pl/news/akcja-zonkile-2021, wirtualnyspacer.polin.pl-wystawy. Zachęcam do skorzystania z Encyklopedii Powszechnej PWN (wyd.1975, t.3, strona 672) i przeczytania o powstaniu w getcie warszawskim.

zonkile2

 

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w kolejnym konkursie bibliotecznym. Będzie to ostatni konkurs w tym roku szkolnym.

Regulamin konkursu
„Nauczyciel bibliotekarz jest trendy!”
1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Górze.
2. Konkurs organizowany jest z okazji Dnia Bibliotekarza, który obchodzony jest 8 maja.
3. W konkursie „Nauczyciel bibliotekarz jest trendy!” mogą wziąć udział uczniowie I i II klasy naszej szkoły.
4. Konkurs rozpoczyna się 16 kwietnia i będzie polegał na ułożeniu krótkiego wiersza bądź rymowanki promującej zawód i pracę bibliotekarza.
5. Celem konkursu jest uświadomienie uczniom, że nauczyciel bibliotekarz to ciekawy zawód, pełen pasji i radości, zachęcenie uczniów do rozwijania swoich talentów, pobudzenie wyobraźni i kreatywności.
6. Prace należy przesłać do p. A. Pieprz lub J. Liśkiewicz w terminie do 6 maja 2021 r.
7. Ogłoszenie wyników nastąpi 7 maja 2021 r.
8. Komisja w składzie: nauczyciele bibliotekarze, wyłoni laureatów konkursu i przyzna nagrody (dyplom i niespodzianka).
9. Po zakończeniu konkursu wszystkie rymowanki lub wiersz zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły oraz wyeksponowane w bibliotece na wystawie podsumowującej konkurs.
Pani w bibliotece dobrze się czuje, gdy młodzież o jej pracy wiersze bądź rymowanki rymuje… A więc do dzieła !

Sztuka jest piękniejszą stroną ludzkości – Światowy Dzień Sztuki

Od 2012 roku - 15. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki. Data obchodów związana jest z dniem urodzin jednego z najwybitniejszych artystów w historii – Leonarda da Vinci. Dzień ten ma zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę sztuki we współczesnym życiu.
„Od wieków sztuka dotyka najintymniejszej sfery człowieka, jego emocji i jest wyrazem wizji świata twórcy” (wg definicji W. Tatarkiewicza). W tym dniu, w całym kraju, organizowane są różne wydarzenia artystyczne – wystawy, spotkania z artystami, warsztaty, happeningi, pokazy, przedstawienia. Z okazji World Art Day w bibliotece szkolnej została zorganizowanawystawka książek dotycząca omawianego tematu. Wyeksponowano na niej takie książki, jak:
„Encyklopedia sztuki dla młodzieży”, „Literatura i taniec”, „Literatura i muzyka”, „Literatura i architektura”, „Historia malarstwa”. Czy wiedzieliście, że szkolna biblioteka posiada takie wydania książek? Jest ich znacznie więcej. Sztuka jest dostępna dla wszystkich, więc zachęcamy do wypożyczania.

 swiatowy-dzien-sztuki

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co Ci się trafi” (Winston Groom)


12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Kariera słodkiego rarytasu trwa już 500 lat. Cały ten czas czekolada wzbudza emocje – gdyż bardzo smakuje, ale jednocześnie wszyscy obawiają się skutków jej nadmiernego spożywania. Na pewno można polecić delektowanie się czekoladą w małych ilościach. Jest ona znakomitym źródłem energii, zalecanym zwłaszcza osobom pracującym fizycznie. Czekolada bogata jest także w witaminy: A, B, C, D oraz sód, potas, wapń, żelazo. Ze względu na dużą zawartość magnezu warto ją spożywać przy wysiłku intelektualnym. Z tabliczką czekolady nigdy nie jesteś samotny.

dzien-czekolady

 

 

Podsumowanie konkursu czytelniczo-plastycznego „Zaprojektuj jajko w stylu Faberge”


Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo-plastyczny: „Zaprojektuj jajko w stylu Faberge”, który trwał od 22 do 29 marca 2021 roku. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie jajka w stylu Faberge (wycięcie kształtu jajka o podanych wymiarach, naniesienie na nim różnorodnych elementów wg ustalonych reguł i przesłanie go do oceny), używając dowolnych materiałów i technik. Z wyborem zwycięzcy jury w składzie: p. Joanna Liskiewicz i p. Anna Pieprz nie miało problemu, gdyż wpłynęła tylko jedna praca. Miło nam poinformować, że I miejsce przyznano uczennicy kl. IIALO4 Aleksandrze Satorze. Zwyciężczyni zostanie nagrodzona dyplomem i drobnym upominkiem w wyznaczonym czasie. Olu, serdecznie Ci gratulujemy i dziękujemy za przesłanie ciekawej pracy i zaprezentowanie Twoich zdolności plastycznych. Zachęcamy Ciebie i innych uczniów do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

img_9302-jajo

 

• „Kto czyta książki, żyje podwójnie."
Umberto Eco
• „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów."
Kartezjusz
• „Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,
a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem
- to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
przysłowie chińskie
• „Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu,
kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy,
nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji."
Billie Joe
• "Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać"
Cycero
• „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni."
przysłowie chińskie
• „Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce."
Maksym Gorki
• „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
• „Książka i możliwość czytania,
to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
• „Książki są lekarstwem dla umysłu."
Demokryt
• „Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka."
Antoine de Saint-Exupéry
• „Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca."
Kornel Makuszyński
• „Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat,
że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”
Jarosław Iwaszkiewicz
• „Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.”
Joanne K. Rowling
• „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
Kornel Makuszyński
• „Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”
Cyceron
• „Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.”
Jarosław Iwaszkiewicz
• „Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę!”
Mieczysław Kotarbiński
• „Książki to najlepsi Twoi przyjaciele.
Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak
• „Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą,
bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”
Jan Amos Komeński
• „Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”
(napis w bibliotece w Tebach) Ozymandias
• „Książki kochają każdego, kto je otwiera,
dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Cornelia Funke
• „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy,
albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra.”
Henryk Sienkiewicz

 

Zachęcamy do rozwiązaniu quizu "Literacki miszmasz".

Podsumowanie konkursu czytelniczo - plastycznego pt. „IZOLACJA NIE IZOLUJE MNIE OD KSIĄŻEK”

Konkurs czytelniczo - plastyczny pt. „IZOLACJA NIE IZOLUJE MNIE OD KSIĄŻEK”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, trwał od 15 lutego do 3 marca 2021 r.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs czytelniczo - plastyczny został rozstrzygnięty. Uczniowie mieli zrobić zdjęcie, które powinno ukazywać fakt, że izolacja nie odsunęła ich od książek.

Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Pieprz i p. Joanna Liśkiewicz wyłoniła zwycięzców i przyznała:

I miejsce – Nikola Stanilewicz 1bLO4
Dawid Perzyński 1aLO4

Uczniowie wykazali się starannością, precyzyjnością, pomysłowością i wielką wyobraźnią. Laureaci otrzymają dyplomy i upominki w wyznaczonym terminie.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.

izolacja

Dziś - 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

W 2021 roku świętowanie odbywa się pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

Pamiętaj - troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka!

dzien_wody

Konkurs czytelniczo – plastyczny z okazji Świąt Wielkanocnych:

„Zaprojektuj jajko w stylu Faberge”.

Drogi Uczniu!

Święta Wielkanocne tuż, tuż…Z tej okazji chcemy Wam zaproponować kolejny konkurs i przekazać w linkach mnóstwo informacji o jajkach Faberge. Wiecie coś na ten temat?

Oto kilka informacji. Jajka Faberge to najsłynniejsze i najdroższe jajka na świecie. Ich historia sięga XIX wieku. Car Aleksander III postanowił obdarować swoją żonę klejnotem w postaci pisanki. Na polecenie cara, projekt jajka wykonał złotnik Peter Faberge. Luksusowe jajka były zdobione: złotem, srebrem, szlachetnymi kamieniami, kością słoniową i masą perłową.

Cele konkursu:

- ćwiczenie cierpliwości i staranności

- poszerzenie wiedzy o historię najsłynniejszych i najdroższych na świecie jaj Faberge

- rozwijanie zainteresowań plastycznych uczniów

- propozycja zagospodarowania czasu wolnego

REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze.
 2. Uczestnikami są wszyscy uczniowie naszej szkoły.
 3. Konkurs trwa od 22 do 29 marca 2021 r.
 4. Ogłoszenie wyników na stronie internetowej nastąpi 30 marca 2021 r.

Sposób wykonania jajka:

 1. Przygotuj kartkę z bloku technicznego o formacie A4 (może być biała lub kolorowa – wg uznania).
 2. Narysuj na tejże kartce jajo o wielkości: wysokość 20 cm, szerokość – najszersze miejsce jajka 14 cm i wytnij je.
 3. Ważne! Charakterystyczną cechą jajka Faberge jest rytmiczny i geometryczny wzór zdobiący jego powierzchnię. Na wyciętym jaju stwórz swój jedyny i niepowtarzalny wzór.
 4. Pracujesz w domu (zdalnie) i możesz do tego celu użyć różnych materiałów: kredek, farb, pisaków, kaszy, ryżu, koralików, kamyczków, krepy, brokatu. Wszystkie techniki dozwolone! Puść wodze fantazji!
 5. Zrób zdjęcie swojej pracy i prześlij je do pani Joanny Liśkiewicz lub do pani Anny Pieprz.
 6. Możesz przesłać tylko 1 pracę.

Komisja konkursowa w składzie:

 1. Pieprz i J. Liśkiewicz, oceni: estetykę pracy, pomysłowość, kreatywność, precyzyjność, nawiązanie do tematu.

Nagrody:

Laureaci otrzymają dyplomy i upominki w wyznaczonym terminie.  

Jesteśmy pewne, że stworzycie prawdziwe arcydzieła, a każde jajko będzie jedyne w swoim rodzaju!

Zachęcamy do udziału w konkursie. Nie macie dużo czasu – tylko tydzień!