Grafika: Marta Polechońska
Ósmoklasisto złóż podanie do szkoły. Ostatni termin 19 czerwca!!!

Od 2014 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej otworzył szesnaście Pracowni Filmoteki Szkolnej, które służyć mają popularyzacji szkolnej edukacji filmowej. Opiekunowie merytoryczni pracowni to nauczyciele – liderzy i liderki Filmoteki Szkolnej, którzy podjęli się nie tylko prowadzenia lekcji przedmiotowych dla uczniów, uczennic z danej szkoły, ale także warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z całego regionu. W ten sposób budowany jest kolejny element systemu wsparcia metodycznego w całej Polsce. Dzięki autorskiemu projektowi dotyczącemu działań filmowych w liceum oraz w środowisku lokalnym i aprobującej decyzji PISF-u stworzono Pracownię Filmową w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze.
W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej wybrana sala klasowa – w tym przypadku do języka polskiego - została dostosowana do projekcji filmów, wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line.
W ten sposób pełnej realizacji została poddana edukacja filmowa stanowiąca dogodną formę wymiany myśli i uwrażliwiania na odbiór rzeczywistości. Stwarza ona przestrzeń do poszukiwania własnej kreatywności i współdziałania, a przede wszystkim wpisuje się w medialną i technologiczną codzienność. Spotkania z osobami zainteresowanymi filmem zapewniają wymienność ról w interakcji, dzięki czemu każda z osób może stać się przewodnikiem_czką/towarzyszem_ką w kontakcie z X Muzą.
Jedyna na Dolnym Śląsku Pracownia Filmoteki Szkolnej:
Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza
ul. Szkolna 1, 56-200 Góra
Liderka filmowa: dr Ewelina Waląg
Działania w ramach Pracowni wraz z osiągnięciami i realizowanymi projektami opisane są na autorskiej stronie: https://balladynafilm.wixsite.com/wonderlab1

Artykuł dotyczący powstania Pracowni:
GÓRA. Filmowe przygody licealistów. Mają się na kim wzorować

W Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze powstała pracownia Filmoteki Szkolnej. Będzie służyć nie tylko miejscowym licealistom, lecz także uczniom i nauczycielom z innych okolicznych szkół. Na potrzeby pracowni zaadaptowano jedną z sal lekcyjnych.
WONDERLab.
Filmoteka Szkolna to program, dzięki któremu szkoły mogą korzystać m.in. z nieodpłatnego pakietu produkcji filmowych. Nauczyciele mają do dyspozycji sporo pomocy dydaktycznych, a to z kolei daje duże pole do popisu zarówno podczas szkolnych, jak i pozalekcyjnych spotkań. W górowskim ogólniaku od ponad pięciu lat działa już szkolne koło filmowe WONDERLab. Jego opiekunka Ewelina Waląg, polonistka z górowskiego liceum, ukończyła w Warszawskiej Szkole Filmowej studia podyplomowe, stanowiące część programu edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych Filmoteka Szkolna, realizowanego z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem studiów było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Doświadczenia te umożliwiły Ewelinie Waląg napisanie autorskiego projektu, dotyczącego działań filmowych w liceum oraz w środowisku lokalnym. Zaowocowało to decyzją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o stworzeniu Pracowni Filmowej właśnie w górowskim liceum. Ewelina Waląg jest obecnie liderką Filmoteki Szkolnej na Dolnym Śląsku.
– W Górze mamy aktorskie tradycje – podkreśla Ewelina Waląg. – Absolwentem naszego liceum jest m.in. Zbigniew Waleryś, którego ostatnio coraz częściej możemy oglądać na ekranie.
Aktor zachwycił chociażby doskonałą kreacją Dionizego Wajsa w „Papuszy” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Zbigniew Waleryś wykreował też liczne role teatralne, pojawił się w kilku polskich serialach.
Na otwarciu pracowni Filmoteki Szkolnej w Górze obecna była natomiast aktorka Sandra Staniszewska, odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie „Kamienie na szaniec”.
– Aktorka, dla której była to druga wizyta w Górze, wspominała swój udział w 2006 r. w ogólnopolskim konkursie recytatorskim poświęconemu twórczości Adama Mickiewicza „Adamus”, w którym zajęła drugie miejsce. Nie kryła wzruszenia podczas wizyty w bibliotece, widząc, że w szkolnej kronice znajduje się jej zdjęcie z tamtych czasów oraz tekst dokumentujący to wydarzenie – dodaje Ewelina Waląg.
Młodzież z górowskiego ma więc na kim się wzorować.
Wywiad z...
Zadowolenia z faktu, iż w ogólniaku powstała pracownia Filmoteki Szkolnej, nie kryją młodzi członkowie koła filmowego WONDERLab.
– Dzięki tej pracowni mamy szansę na realizację zupełnie nowych projektów, będziemy mogli organizować spotkania z aktorami, a także poszerzyć swoją filmową wiedzę – podkreśla Katarzyna Skrzynecka, która podczas uroczystego otwarcia pracowni odebrała nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie-plebiscycie na „Bohatera kina akcji wszech czasów”, współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Zadaniem młodzieży było wskazanie ulubionego herosa kina akcji i krótkie uzasadnienie, dlaczego właśnie on zdobył sympatię.
Dla członków szkolnego koła WONDERLab. nie lada gratką podczas otwarcia pracowni były warsztaty filmowe, podczas których mogli przeprowadzić wywiad z Sandrą Staniszewską.
– Wspomagali nas profesjonaliści, z którymi pracowało się nam naprawdę świetnie. To oni byli naszymi pomocnikami, a nie odwrotnie. Nakłaniali do twórczego myślenia i odpowiadali na każde pytanie. Mogliśmy wybrać to, czym chcemy się zająć. Część osób stała za kamerą, inni wcielili się w role dziennikarzy, każdy znalazł coś, co szczególnie go interesowało – podkreśla Agata Stodoła.
Czas na filmową etiudę
Pracownia Filmoteki Szkolnej ma służyć nie tylko młodzieży górowskiego ogólniaka. Ewelina Waląg chce, by korzystała z niej również młodzież z innych szkół. By zainteresować ambitnymi produkcjami filmowymi i zachęcić do dyskutowania na ich temat, zachęca gimnazjalistów do udziału w konkursie filmowym. W planach jest również organizowanie nocy filmowych.
– Chcemy nagrać etiudę filmową i w jej realizację zaangażować młodych ludzi słabosłyszących i niesłyszących. Nawiązaliśmy już współpracę ze Szkołą dla słabosłyszących i niesłyszących w Rydzynie, przy okazji realizacji projektu pod hasłem „Nie wymigasz się” – zapowiada Ewelina Waląg, która jest również liderką Szkoły Tolerancji i dlatego szczególny nacisk kładzie na uwrażliwianie młodych ludzi na problemy, z jakimi borykają się na co dzień niepełnosprawni.
Polonistka z górowskiego ogólniaka zamierza podsuwać uczniom informacje o rozmaitych filmowych konkursach i zachęcać do udziału w tego typu przedsięwzięciach. Ma również nadzieję na owocną współpracę z pracownią Filmoteki Szkolnej, działającą w Lesznie.
ANNA MAĆKOWIAK