Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zapraszamy na Narodowe Czytanie w sobotę 7 września o godz. 16:30

W przeddzień 105 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w naszej szkole odbyły się uroczystości mające na celu uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia. W auli szkoły zgromadziła się cała jej społeczność.

Do wspólnego świętowania zaproszenie przyjęli nasi goście. W imieniu Starosty Górowskiego Pani Urszuli Szmydyńskiej sekretarz Powiatu Górowskiego Pan Piotr Wołowicz.

W imieniu Powiatowego Komendanta Policji inspektora Jacka Gregora I zastępca Komendanta młodszy inspektor Artur Gajowy. Komisarz Ariel Bujak nauczyciel edukacji policyjnej. Komendant Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Krzysztof Panocha. Kapłani parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze ksiądz Norbert Graczyk i Łukasz Gołąbek oraz rodzice uczniów klas pierwszych, dla których była to szczególna uroczystość. Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Najmłodsi ze społeczności szkolnej w obecności sztandaru zadeklarowali kontynuowanie szkolnej tradycji zawierającej się w słowach „ Ojczyzna- Nauka-Cnota”. Szczególnie podniosły charakter miało ślubowanie klasy mundurowej. Ceremonię tą poprowadził komisarz Ariel Bujak. Ostatnim jej akcentem było wręczenie aktów ślubowania przez inspektora Artura Gajowego oraz sekretarza Powiatu Górowskiego Pana Piotra Wołowicza. Oficjalną część uroczystości zakończyła dyrektor szkoły Magdalena Mielczarek przypominając nam wydarzenia i tych , którzy byli ich bohaterami na drodze do niepodległości. Zachęcając nas do refleksji nad wielką wartością wolności, suwerenności i pokoju w naszej ojczyźnie.
W części artystycznej klasa I c przygotowała szkolny turniej „Kocham Cię Polsko”. Drużyna nauczycieli rywalizowała w nim z drużyną uczniów. Zawodnicy odgadywali kalambury, pracowali z mapą i tekstem, śpiewali i smakowali. Z potyczki zwycięsko wyszli nauczyciele nieznacznie pokonując swoich konkurentów. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy wszystkich, że kochamy Cię Polsko…

11 listopad przed pomnikiem wolności odbyły się powiatowo-gminne uroczystości związane ze 105 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzami uroczystości były Starosta Powiatu Górowskiego Pani Urszula Szmydyńska wraz z Burmistrz Góry Panią Ireną Krzyszkiewicz. Ceremonię, w której udział wzięły delegacje urzędów, szkół, służb, partii politycznych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy, poprowadził sekretarz urzędu miejskiego Pan Tadeusz Otto. Wśród przybyłych delegacji obecna była reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego w Górze wraz z pocztem sztandarowym. Delegacje tworzyli pani dyrektor Magdalena Mielczarek, pan Artur Małecki oraz uczniowie klas drugich mundurowych Anna Kierkiewicz, Joanna Dąbrowska, Wojciech Juźwin w poczcie sztandarowym, a także Julia Gała, Kinga Barda, Filip Budźko i Bartosz Boksiński. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wysłuchaniu słów przypominających nam jak trudnym zadaniem dla pokoleń Polaków była walka o niepodległość bohaterom tamtych wydarzeń oddały cześć poczty sztandarowe wraz z delegacjami składającymi wiązanki kwiatów. Następnie o godzinie 12 00 w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. W celebrowaniu uroczystości kościelnych również wzięła udział reprezentacja naszej szkoły. Dyrektor szkoły Magdalena Mielczarek, poczet sztandarowy w składzie Julia Mielcarek, Wiktoria Mielcarek, Sabina Moldabiekova, Nikola Stanielewicz, Bartosz Szczęśniak.
Niech nasza pamięć będzie dowodem jak bardzo kochamy Cię Polsko.

Akcja „Szkoła do hymnu”
10 listopada o godzinie 11 : 11 w auli Liceum Ogólnokształcącego gremialnie odśpiewaliśmy hymn państwowy w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”. To już szósta edycja tej akcji mającej na celu nasze zaakcentowanie przywiązania do symboli narodowych i hymnu państwowego. Czterozwrotkowa pieśń napisana przez Józefa Wybickiego opowiada o Legionistach generała Dąbrowskiego sformowanych w Lombardii, którzy służąc u boku Napoleona marzą o powrocie na ziemie polskie i walce o wskrzeszenie Ojczyzny. Wybicki przywołuje tych, którzy w podobnej sytuacji nie stracili ducha i stali się wzorem oddania i zwycięstwa. Mazurek Dąbrowskiego w roku 1927, decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, stał się hymnem Polski i pozostaje nim po dziś dzień. Ogólnopolska akcja zdecydowanie pokazuje społecznością szkolnym, że ojczyzna jest wartością nadrzędną.

 

GALERIA fot. Igor Dolatowski

GALERIA fot. Łukasz Gołąbek

GALERIA fot. Hanna Skarłubowicz