Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

„Zacną rzeczą jest uczyć się,
lecz jeszcze zacniejszą nauczać”
Mark Twain

W tym roku przypada 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Pierwsze w dziejach ministerstwo oświaty zostało utworzone z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowane przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Tegoroczne obchody obchodzimy Dnia Edukacji Narodowej czyli Święta Nauczycieli i Wszystkich Pracowników Oświaty miało szczególny wymiar.


Święto Edukacji Narodowej potocznie nazywane Dniem Nauczyciela jest też okazją ku temu, by uczniowie mogli podziękować swoim wychowawcom i nauczycielom, za ich codzienną pracę wręczając im kwiaty i drobne, skromne upominki.
Dzień Nauczyciela to również okazja do zastanowienia się nad rolą nauczyciela w życiu współczesnej młodzieży. Polska noblistka, pisarka Olga Tokarczuk o roli nauczyciela pisze w ten sposób: „Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegą talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu. Jeśli natomiast ich zapał zostanie stłumiony brakiem wsparcia i szacunku, kiedy ich pasja wypali się przez nieprzystające do stresu i odpowiedzialności zarobki, przyszłość namaluje się w ciemnych barwach. Nauczyciele, trzymajcie się!”
12 października w auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbyła się okolicznościowa akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej.
Po odegraniu hymnu narodowego i wciągnięciu flagi na maszt okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor szkoły pani Magdalena Mielczarek. Zwracając się do wszystkich obecnych na uroczystości nauczycieli uczniów i zaproszonych gości powiedziała: „Moja wdzięczność wynika z zaangażowania w proces wychowawczy, za otwieranie przed młodzieżą nowych horyzontów wiedzy, budzenie zapału i energii do podejmowania twórczych przedsięwzięć. W taki sposób można powiedzieć o kimś, kto swój zawód traktuje jako formę życiowego powołania i potrafi w oczach innych cieszyć się wysokim autorytetem. We współczesnym świecie, autorytetów potrzebuje szczególnie młodzież. To nauczyciel powinien pełnić rolę życiowego mistrza i przewodnika, który pokieruje jej rozwojem intelektualnym i duchowym. Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel jest w życiu Waszym kochana młodzieży jedną z osób mających największy wpływ na kształtowanie Waszej osobowości. To duża odpowiedzialność, która zobowiązuje do szczególnie solidnej i ciężkiej pracy.”
Na zakończenie złożyła serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom oświaty za rzetelność, codzienny trud i oddanie w pracy na rzecz rozwoju placówki. Następnie wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi zostały wręczone nagrody. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali od uczniów symboliczną różę i słodki upominek.
Kilku nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, którzy osiągnęli szczególne efekty w pracy dydaktycznej ,wychowawczej i opiekuńczej oraz zawodowej i zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi resortowymi. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wyróżnił: Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi na rzecz rozwoju oświaty - panią Małgorzatę Kauch i panią Ewelinę Waląg. Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę w uznaniu za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej wyróżniona została pani Edyta Bretsznajder. Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymała dyrektor LO pani Magdalena Mielczarek. Nagrodę Starosty Górowskiego otrzymała pan Mariusz Dziewic.
W drugiej części uroczystego dnia Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole zorganizowany został niezwykły konkurs, który skupił uwagę uczniów i nauczycieli. Główną jego częścią były „kalambury” przygotowane przez wszystkie klasy licealne z wyjątkiem klas 4. Wcześniej przedstawiciele poszczególnych zespołów klasowych wylosowali ważną postać z historyczną bądź z dziedziny nauki i sportu. Następnie należało przygotować i przedstawić ją na scenie zgromadzonej w auli publiczności. Reprezentacja dwóch osób z każdego zespołu rywalizowała o punkty, próbując odgadnąć, kogo przedstawiają uczniowie innych klas. Atmosfera była niesamowicie ekscytująca, a klasy rywalizowały ze sobą, aby wykazać swoją wiedzę o znanych postaciach m.in pojawił się wiersz o Krzysztofie Kolumbie, w scence aktorskiej został zaprezentowany prekursor genetyki Grzegorz Mendel, w pewnej chwili w auli zawitał patron szkoły Adam Mickiewicz, małżeństwo Piotr i Maria Curie wykonali doświadczenie chemiczne, zjawiła się sama Iga Świątek, czy Bartosz Kurek!
Po niezwykle emocjonującym konkursie kalamburów przyszedł czas na rozwiązanie quizu na platformie Kahoot, w którym wzięli udział prawie wszystkich obecni na uroczystości uczniowie. Marysia z klasy 1d okazała się niesamowicie błyskotliwa i dzięki czemu odniosła zwycięstwo.
Na koniec zostały ogłoszone wyniki konkursu kalamburów, 1 miejsce przyznane zostało klasie 2a, a drugie klasie 3c. Uczniowie obydwu klas otrzymali nagrody. Program przygotowali pani Agnieszka Łukaszów, pani Dorota Giezek i pan Mariusz Dziewic wraz ze swoimi klasami.
I w takim radosnym nastroju upłynął całej społeczności LO w Górze Dzień Święta Edukacji.

 

GALERIA fot. Ł. Gołąbek