Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

W dniach 5 – 8 października w Warszawie odbyło się seminarium pod hasłem „BohaterON 2023”. Organizatorami całego projektu była Fundacja Sensoria oraz Fundacja Pokolenia Kolumbów, pod patronem honorowym Ministra Edukacji i Nauki i przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Zadanie dofinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.


W seminarium wziął udział pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii, Wos i HiT w Liceum Ogólnokształcącym w Górze.


Seminarium dla nauczycieli 2023 to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!, która ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Seminarium dla nauczycieli BohaterON 2023 to bezpłatne, czterodniowe spotkanie dla nauczycieli i edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą na różnych poziomach kształcenia (szkoła podstawowa i ponadpodstawowa). Seminarium zostało podzielone na część stacjonarną dotyczącą metod nowoczesnego i aktywnego nauczania o historii Powstania Warszawskiego, historii mówionej (w tym spotkanie ze świadkiem historii), notatek graficznych i pracy z wykorzystaniem źródeł historycznych oraz część terenową, w ramach której nauczyciele wraz z ekspertem odwiedzili miejsca pamięci związane z tematem. Podstawą do udziału w seminarium było złożenie formularzu zgłoszeniowego. na temat organizatorzy wybrali 40 osób, które uczestniczyły w szkoleniu. Do tegorocznego seminarium wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z całej Polski nauczycieli i zainteresowanych tematyką osób. Kluczowym elementem oceny zgłoszeń był opis podjętych wcześniej działań (np. projekty, akcje) dotyczących promocji historii Polski XX wieku w ostatnim roku szkolnym.
Zajęcia stacjonarne odbywały się w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Głównym koordynatorem projektu była pani Katarzyna Kaźmierska, a warsztaty prowadzili doświadczeni edukatorzy - pan Krzysztof Nowak i pan Piotr Dobrosz.
Program seminarium był niezwykle bogaty, miejscami wręcz wyczerpujący, ale uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i aktywnością, dzięki czemu zostały wypracowane wszystkie założone przez organizatorów cele.
Pierwszego dnia miały miejsce warsztaty pod hasłem „Obojętność boli” oraz zaprezentowane zostały aktywne metody stosowane współcześnie w edukacji. Piątek był dniem zajęć terenowych. Na początku seminarzyści zwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach i wysłuchali ciekawych opowieści związanych z tą nekropolią zaprezentowanych przez p[przewodnika pana Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie. Następnie zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy. Rakowieckiej w Warszawie. Na koniec o „ponurej” przeszłości Willi Jasny Dom znajdującej się w dzielnicy Warszawa-Włochy, opowiedziała pani Marlena Piekarska-Olszówka, Prezes Fundacji Willa Jasny Dom.
Kolejny dzień też dostarczył uczestnikom seminarium wielu wrażeń. Na początku podzieleni na grupy pracowali nowatorską metodą Open Space, dzięki czemu omówili wiele kluczowych problemów m.in. „ „Uczysz, czy inspirujesz?”, „Uczenie tolerancji i szacunku”, BohaterON w Twojej szkole, „Uczysz HiT-u? Jakie masz ciekawe pomysły na lekcje?”. W kolejnej części zostały zrealizowane kolejne punkty programu, czyli „Aktywne metody w edukacji”, „Historia mówiona” i „Scenariusze na nowo”.
Ostatni dzień był równie, a może nawet bardziej emocjonujący od pozostałych. Niejako na „deser” organizatorzy przygotowali, prawdziwe „petardy”. Sketchnoting - notatki graficzne w pracy nauczyciela zaprezentowała pani Gabriela Borowczyk. Punktem kulminacyjnym seminarium były spotkania ze świadkami historii – powstańcami warszawskimi, panią Janiną Jankowską ps. „Jasia” i por. Czesławem Lewandowskim ps. „Bystry”. Opowieści ludzi, których młodość przypadła na okres okupacji i powstania wywarły wielkie wrażenie. „W powstaniu wszyscy walczyli, nie było „lepszych i gorszych”. „Powstanie było wielkim zwycięstwem moralnym, na wspominaniu o powstaniu wychowało się już 4 pokolenia Polaków. Klęską jest to, że niektórzy negują jego sens”. „Symbole Powstania są wieczne!”. To tylko niektóre z refleksji jakie wypowiedzieli nasi znakomici goście. Czas przeznaczony na spotkania szybko się zakończył, a my mogliśmy słuchać i słuchać...
Każdego wieczoru dodatkową atrakcją dla seminarzystów była możliwość uczestnictwa w „Black Cat Escape Room” – pokój zagadek Powstanie Warszawskie.
Na zakończenie odbyło się podsumowanie seminarium, a każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje.
Seminarium zostało znakomicie przygotowane i przeprowadzone i w tym miejscu należą się duże słowa uznania dla organizatorów. Cztery seminaryjne dni były niezwykle twórcze i aktywne, a zdobyta wiedza i doświadczenia niewątpliwie zostaną wykorzystane w przyszłości. Ale był to też czas refleksji i zadumy nad naszą trudną, obfitującą w szereg tragicznych wydarzeń, przeszłością.