Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

27 września w Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu odbyło się spotkanie pod hasłem „Tu opowiadamy Wrocław”.

Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to niezwykłe miejsce, niezwykły obiekt z końca XIX wieku był „świadkiem” skomplikowanej historii miasta. Każdy, kto chociaż raz odwiedził to miejsce poczuje jego specyficzną aurę zachęcającą do zgłębiania najnowszej, powojennej historii miasta i regionu.


Spotkanie miało charakter warsztatowy i adresowane było do nauczycieli i edukatorów z województwa dolnośląskiego. W grupie kilkudziesięciu uczestników był również pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i Wos z Liceum Ogólnokształcącego w Górze.
Na wstępie, wszystkich uczestników warsztatów powitał dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” dr Andrzej Jerle i zaprezentował historię oraz główne idee i zadania Centrum Historii „Zajezdnia”. Placówka prowadzona przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” upowszechnia powojenną historię i dziedzictwo kulturowe stworzone przez Polaków po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych, swoje cele realizuje m.in. przez prowadzenie działalności edukacyjnej.
Podczas spotkania pracownice działu edukacji zaprezentowały bogaty program zajęć i warsztatów, uwzględniający założenia podstawy programowej. Była też okazja, aby podyskutować o oczekiwaniach nauczycieli i wysłuchać ich opinii oraz sugestii. Niezwykle ważna była informacja, o tym, że CH „Zajezdnia” jest otwarta na bliską współpracę z wrocławskimi i dolnośląskimi szkołami, jednocześnie oferując pomoc w ewentualnych projektach edukacyjnych lub w organizacji wydarzeń realizowanych w Centrum Historii „Zajezdnia”, „Golgocie Wschodu” oraz w Domu Edyty Stein.
W dalszej części miał miejsce panel dyskusyjny o możliwościach współpracy pedagogów i edukatorów muzealnych zatytułowany: „Edukacja muzealna jako wsparcie nowoczesnego szkolnictwa”. Zostały też zaprezentowana oferta aktualnie najnowszych zajęć w CH „Zajezdnia” dla najmłodszych, jak i dla starszych uczniów.
W drugiej części spotkania uczestnicy działali już w grupach w zaproponowanych przez organizatorów blokach tematycznych: Warsztaty Akademii Młodego Historyka, Zajęcia z sitodruku czyli edukacja poprzez immersję, Warsztaty szablonu – opowieść o wrocławskim graffiti.

Dla chętnych przygotowano aktywne oprowadzanie po wystawie głównej „Wrocław 1945–2016” z uwzględnieniem najważniejszych jej walorów.
Warsztaty były ciekawie przeprowadzone wg. najnowszych i aktualnie stosowanych w edukacji muzealnych metod aktywizujących.