Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

“Nauka to podróż,
która trwa przez całe życie”

23 czerwca odbyły się we wszystkich szkołach w Polsce uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego 2022/23.
Za nami kolejny rok szkolny. Był on niewątpliwie pracowity, pełen wyzwań i wyrzeczeń. Powrót w roku szkolnym 2022/2023 do pracy w formie stacjonarnej na pewno poprawił kondycję psychiczną nauczycieli i młodzieży, ponieważ wiemy jak ważne są relacje bezpośrednich rozmów z ludźmi.


W Liceum Ogólnokształcącym w Górze okolicznościowa akademia rozpoczęła się w auli szkoły o godz. 9:00. Na zaproszenie dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek, w tym wyjątkowym dniu, uczniom i nauczycielom LO w Górze towarzyszyło wielu szacownych gości: w imieniu Starosty Górowskiego pani Urszuli Szmydyńskiej, sekretarz Powiatu Górowskiego pan Piotr Wołowicz, Członek Zarządu Powiatu Górowskiego pan Ryszard Pietrowiak, przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego pan Ryszard Wawer, radny Powiatu Górowskiego pan Kazimierz Bogucki, Komendant Powiatowej Policji w Górze- mł. insp. mgr Jacek Gregor, Z-ca Komendanta oddziału prewencji komisarz Agnieszka Połczyk, Z-ca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze st .kpt Rafał Kaczmarek, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego pani Roksana Stec-Turowska. Niezwykle gorąco dyrektor szkoły powitała również kadrę pedagogiczną , nauczycieli emerytowanych, pracowników administracji i obsługi, rodziców, a przede wszystkim po raz ostatni w tym roku szkolnym, głównych bohaterów tej uroczystości czyli młodzież klas 1-3 Liceum Ogólnokształcącego w Górze.
Po wprowadzeniu sztandaru, wciągnięciu flagi i wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i szkoły, okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor LO pani Magdalena Mielczarek.
Na początku swojego wystąpienia podziękowała za całoroczny trud pracy wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz młodzieży jak również ich rodzicom czy opiekunom prawnym. W imieniu Starosty Górowskiego życzenia udanego wakacyjnego wypoczynku złożył sekretarz Powiatu Górowskiego pan Piotr Wołowicz.
Zakończenie roku to doskonała możliwość podsumowania całego roku pracy szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uzyskane przez młodzież wyników w nauce. Warto również podkreślić, że wielu uczniów reprezentowało szkołę na zewnątrz biorąc udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych, na szczeblu powiatowym, okręgowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, osiągając spore sukcesy. Lista ich osiągnięć była naprawdę imponująca, że nie sposób jest je wszystkie wymienić. Uczniowie liceum w kończącym się roku szkolnym zdobyli wiele laurów w konkursach humanistycznych, historycznych, informatycznych, przyrodniczych i ekonomicznych, językowych oraz zawodach sportowych startując w różnorodnych dyscyplinach. Jak w każdym roku szkolnym w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze realizowane są liczne projekty i inicjatywy umożliwiające pogłębienie oraz rozwój wiedzy oraz umiejętności. Szeroki zakres tematyczny przedsięwzięć, a także szeroki wachlarz propozycji współpracy – w tym szkolnej, lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej – zapewniają stałe dokształcanie się i kontakty z instytucjami czy organizacjami. Jest to niewątpliwie efekt ogromnej pracy i wysiłku jaki wkładali nauczyciele w rozwój intelektualny i psychofizyczny oraz aktywność społeczną i fizyczną swoich uczniów.
W celu podniesienia poziomu kształcenia realizowane były już drugi rok innowacje pedagogiczne: „Służba policyjna nasz sposób na poznanie zasad bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa” w klasach 1c i 1d i 2c policyjnej oraz „Zabezpieczenie przeciwpożarowe z elementami szkolenia mundurowego” w klasach 1d i 2b pożarniczej z elementami ratownictwa medycznego” . Duże słowa uznania w tym miejscu należą się komisarz Agnieszce Połczy, st. kapitanowi Rafałowi Kaczmarkowi i asp. Arturwi Sawczyszynowi za realizację zajęć specjalistycznych. W ramach programu Naukowe Soboty odbywały się cotygodniowe dodatkowe zajęcia, skierowane wyłącznie do maturzystów, z matematyki, j. polskiego i j. angielskiego. Dla uczniów uzdolnionych zorganizowane zostały indywidualne programy nauki. Wielu nauczycielom udało się skutecznie zachęcić uczniów do dodatkowej pracy i udziału w konkursach przedmiotowych i olimpiadach oraz zawodach sportowych. Powyższe działania i nabyte doświadczenia powinny pozytywnie owocować w 4-letnim cyklu nauczania i w kolejnych etapach konkursowych i olimpijskich zmaganiach. Lista osiągnięć uczniów LO jest niezwykle imponująca, że trudno je wszystkie wymienić. Ale niezmiernie cieszą sukcesy odniesione w konkursach i olimpiadach historycznych, humanistycznych, językowych, artystycznych, przyrodniczych, fizycznych, chemicznych, ekonomicznych, matematycznych i informatycznych oraz zawodach sportowych. Jako szkoła uczestniczyliśmy w realizacji wielu projektów edukacyjnych i społecznych. W ramach Patronatu Naukowego pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili dla uczniów naszej szkoły zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne zarówno w budynku szkoły, jak i w laboratoriach i salach wykładowych Uniwersytetu.
W bieżącym roku szkolnym do klasyfikacji końcoworocznej przystąpiło 292 uczniów liceum. Do klas programowo wyższych promocję uzyskało 272 uczniów. Niestety nie wszystkim udało się uzyskać promocję do następnej klasy, nie mniej jednak mają możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2022/23 uzyskały następujące klasy: I miejsce: kl. 3c – 4,41, II miejsce: kl. 3a – 4,38, III miejsce: kl.2a – 4,26. Najwyższą frekwencję w szkole uzyskała klasa IIb 88,34%, drugie miejsce zajęła klasa Ia z wynikiem 88,09 %, a na trzecim uplasowała się klasa Id uzyskując 88,06%. Aż 3 uczniów nie opuściło ani jednego dnia nauki w szkole, co oznacza, że uzyskali imponujący wynik 100% frekwencji., a byli to: Domasik Aleksandra kl. 1c, Mikołajczyk Bartosz kl. 2c i Biernacki Kacper kl. 3c. Nagrody i świadectwa z wyróżnieniem za najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymało 48 uczniów. Najwyższe średnie w całej szkole uzyskali: Mikołaj Kapitaniec kl. 2a- śr. 5,86, Kacper Biernacki kl. c - 5,69, Dawid Perzyński kl. 3a - 5,54. Marcin Felski kl. Ia 5,53 oraz Jakub Cielon kl. 2a - 5,50 i Róża Berus kl. Ib - 5,50.
Mikołaj został nominowany do nagrody prestiżowej Stypendium Prezesa Rady Ministrów , aby otrzymać taką nagrodę należy uzyskać najwyższą średnią ocen w szkole i otrzymać świadectwo z wyróżnieniem oraz wykazywać się szeroką gamą uzdolnień.
Gratulacje i podziękowania za pomoc w wychowanie dzieci, które niejednokrotnie swoimi osiągnięciami sławili imię szkoły i przydawały dumy pedagogom, otrzymali z rąk dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek, rodzice nagrodzonych licealistów. Słowa podziękowania skierowała również pod adresem wychowawców poszczególnych klas za trud i poświęcony czas włożony w dydaktykę, zaangażowanie w realizacji licznych wspaniałych działań na rzecz klasy i szkoły.
Również w tym roku szkolnym dyrektor LO pani Magdalena Mielczarek przyznała Nagrody Dyrektora Szkoły uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce, czyli dla osób ze średnią 5,00 i więcej. Ogółem taki wynik uzyskało i dzięki temu nagrody z rąk dyrektora szkoły otrzymało 23 uczniów.
Wyróżniona została uczennica klasy pierwszej Joanna Paterek za zajęcie 1 miejsca w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Plakat filmu Orlęta. Grodno ‘ 39” – oczami uczniów. Nagrodę ufundowaną przez TVP wręczyła uczennicy dyrektor szkoły pani Magdalena Mielczarek. Celem konkursu było upamiętnienie wiedzy o Orlętach Grodzieńskich oraz wzbudzenie refleksji nakierowanej na wartości patriotyczne i tożsamościowe dzieci i młodzieży. Organizatorem Konkursu jest Telewizja Polska S.A z siedzibą w Warszawie. Joanna za pomocą techniki malarskiej wykonała plakat, który stanowi własną, autorską interpretację do filmu „ Orlęta. Grodno ‘ 39”.
Przyznane też zostały nagrody za sukcesy osiągnięte w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Wyróżnieni też zostali uczniowie za twórczą pracę i szczególne zaangażowanie oraz wsparcie w aktywną pracę na rzecz koła wokalnego Postscriptum, liczne przedsięwzięcia koła filmowego WONDERLab, koła dziennikarskiego i za zaangażowanie w projekty biblioteczne oraz udział w szeregu akcji wolontariackich.
W tym roku szkolnym również została przyznana nagroda w ramach Szkolnego Plebiscytu „Super Uczeń”, W kategorii naukowej nagrodę uzyskali: Patryk Janasik i Mikołaj Kapitaniec, a w kategorii artystycznej Hanna Górecka. Mikołaj i Patryk uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce, z powodzeniem realizowali swoje pasje naukowe w różnych dziedzinach wiedzy, największym ich sukcesem było uzyskanie mandatu posła i udział w XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – za realizację projektu pod hasłem „Zginąć ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność na przykładzie powstania w getcie warszawskim- prezentacja postaci Szmula Zygielbojma. Organizatorem przedsięwzięcia była: Kancelaria Sejmu RP. Hanna wykazywała ogromne zaangażowanie w życie szkoły oraz środowiska lokalnego m.in. brała udział w Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, Górowskim Koncercie Kolęd we współpracy z Domem Kultury w Górze, w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Dnia Patrona, Koncercie Walentynkowym, a jej największym sukcesem było zdobycie 1 miejsca w XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Radziejowie. Fundatorem nagród była Rada Rodziców oraz Przyjaciele Szkoły.
Serdeczne podziękowania za wspieranie działań szkoły, za współpracę oraz za pomoc i dobroć serca w realizacji zadań szkoły otrzymała Starosta Górowski pani Urszula Szmydyńska i Zarząd Powiatu oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły Rada Rodziców i Rada Szkoły. Podziękowania za całoroczną, twórczą i efektywną pracę, za cierpliwość i wyrozumiałość, za wspieranie i motywowanie uczniów do nauki otrzymali nauczyciele i wychowawcy poszczególnych klas: Katarzyna Wróbel, Joanna Botwin, Alicja Sajdak, Izabela Kucharska, Dorota Jochaniak-Dolatowska, Mateusz Sobczyński, Ewelina Waląg, Irena Dziamarska, Małgorzata Kauch, Agnieszka Łukaszów, Wojciech Janicki, Małgorzata Dudzińska, Edyta Bretsznajder. Podziękowania za sumienną pracę otrzymali również pracownicy administracji i obsługi: Anna Sawczyszyn, Wioleta Kmiotek, Danuta Wrona, Danuta Gonera, Grażyna Schult, Krzysztof Stopka i Marek Nowakowski. Życzenia z okazji zakończenia roku złożył wszystkim Minister Edukacji i Nauki profesor Przemysław Czarnek, natomiast życzenia nauczycielom, rodzicom i młodzieży przesłała na ręce dyrektora LO pani Magdaleny Mielczarek, Burmistrz Góry pani Irena Krzyszkiewicz.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego była też doskonała okazją do zaprezentowania artystycznych talentów uczniów liceum. Na scenie w auli szkoły wystąpił zespół wokalny w składzie: Wiktoria Cieplik, Hanna Górecka i Gabriela Gała. Natomiast piosenkę “Milord” nagrodzoną na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej wykonała Hanna Górecka. Uczniowie postanowili przyznać również nagrody… uczniom. Angela Rozmysłowska i Tomasz Koziołkowski wręczyli szereg wyróżnień swoim kolegom i koleżankom w różnych ciekawych kategoriach.
Na koniec uroczystości wszystkim obecnym w auli szkoły, dyrektor LO życzyła słońca, radości samych dobrych dni na ten wakacyjny czas. Do zobaczenia 1 września!

 

GALERIA H. Skarłubowicz

GALERIA Ł. Gołąbek