Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

 

Zanim udamy się na upragnione wakacje, zaprosiliśmy młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Górze na cykl wydarzeń popularyzacyjno – edukacyjnych.


Celem tej inicjatywy jest budowanie świadomości prawnej oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku pracowników wymiaru sprawiedliwości, urzędów i organizacji pozarządowych.


W ostatnim tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole: starszą aspirant – Panią Lidię Tarońt i podkomisarza Pana – Ariela Bujak z Komendy Powiatowej Policji w Górze, Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Górze – Pana Adriana Turowskiego oraz prawnika i doradcę obywatelskiego ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” z siedzibą w Górze – Pana Michała Matysiaka.
Wizyty naszych gości były doskonałą okazją do tego, aby uwrażliwić młodzież na zagrożenia wynikające z nieznajomości prawa. Prelegenci uświadomili uczniów, iż konsekwencje braku wiedzy o obowiązującym w naszym kraju prawie, mogą być bardzo poważne. Stąd też, spotkania z praktykami były dla wszystkich zainteresowanych niezwykle cenne. Podczas spotkania poruszono zagadnienia z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego i prawa konsumenckiego.
Pani st. asp. Lidia Tarońt poprowadziła zajęcia o tematyce odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa. Zapoznała nas z rodzajami wykroczeń najczęściej popełnianych przez nieletnich i wymiarami kar, jakie może za nie wymierzyć sąd.
Pan Adrian Turowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów, prowadził zajęcia w zakresie ochrony praw konsumenckich. Uczniowie dowiedzieli się: jakie prawa posiadają osoby kupujące towary i usługi, czym jest niezgodność towaru z umową, co rozumiemy pod pojęciem „istotna wada towaru”, w jaki sposób i kiedy konsument może złożyć reklamację, jakie dokumenty są do tego potrzebne i czego klient może zażądać od sprzedawcy. Wszystkie te informacje zaprezentowane zostały w oparciu o liczne przykłady, które pomogły młodzieży jeszcze lepiej zrozumieć powyższą problematykę.
Natomiast Pan Michał Matysiak ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, przybliżył młodzieży zagadnienia z szeroko rozumianego prawa cywilnego. W trakcie zajęć słuchacze dowiedzieli się jak posługiwać się kodeksem cywilnym i w jaki sposób z niego korzystać na przykładzie – symulacji problemu prawnego.
Wszystkim prelegentom serdecznie dziękujemy za dzielenie się wiedzą oraz poszerzenie horyzontów naszej młodzieży.