Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Jak co roku włączyliśmy się w realizację Akcji Żonkile zaproponowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, tym razem zwracając szczególną uwagę na jej okrągłe obchody, bo związane z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim.

Cała społeczność szkolna 19 kwietnia przyozdobiła swoje ubrania symbolicznym papierowym żonkilem, który stał się wyznacznikiem pamięci po Żydach i Żydówkach poddawanych procesowi odczłowieczania w trakcie II wojny światowej.

Tego dnia spotkaliśmy się w auli, by obejrzeć premierę animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” w reżyserii Agnieszki Matan, a konsultowanej z samą Hanną Krall, czyli autorką tego reportażu literackiego. Jak wskazują producenci filmu, „(…) narracja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…”.

W naszym liceum podążyliśmy za wspomnianą czerwoną nicią i dotarliśmy także do prezentacji działań Mikołaja oraz Patryka, którzy koordynowani przez Pana Tomasza Woźniczkę wzięli udział w przedsięwzięciach Sejmiku Dzieci i Młodzieży. Uczniowie zaprezentowali swój filmik, bowiem odnosząc się do myśli Krystyny Budnickiej: „Zginąć, ale z honorem”, przywołali losy Szmula Zygielbojma, by unaocznić bohaterską walkę zbrojną żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80. lat, a tym samym ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność.

Należy wspomnieć, że ogromnym zaangażowaniem w przeżywanie tego dnia wykazała się cała społeczność szkolna – jak zwykle wspierana przez Dyrekcję Szkoły oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Serdecznie dziękujemy za otwartość i dynamizm działań, a także inicjatywę związaną z tworzeniem kwiatów. Z pewnością za rok staniemy się ponownie częścią tych humanistycznych inicjatyw.

 Fot. Ł. Gołąbek, H. Skarłubowicz, E. Waląg