Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Tak się składa, że zarówno listopad, jak i grudzień każdego roku stają się dla naszej społeczności szkolnej doskonałą okazją do refleksji oraz wspólnego przeżywania dni związanych z patronem Adamem Mickiewiczem.

Mamy to szczęście, iż biogram wieszcza daje interpretacyjną przestrzeń na poznawanie go z różnych stron, a pojawiające się na rynku wydawniczym pozycje książkowe przyczyniają się do pobudzania naszej ciekawości. Tym samym w roku szkolnym 2022/2023 postanowiliśmy skupić się na zrozumieniu korelacji z autorem „Pana Tadeusza”, by nieco zrzucić go z cokołu i zobaczyć w nim prawdziwego człowieka, jakim i my jesteśmy. W przestrzeni auli zaaranżowaliśmy towarzystwa stolikowe, choć w sercach przyświecała nam myśl towarzystwa przy drzwiach.


I tak rozpoczęliśmy wspólne świętowanie, do którego wprowadziła nas Pani Dyrektor, Magdalena Mielczarek. Jak wskazywały osoby prowadzące uroczyste spotkanie, tj. Zofia i Karolina, nasza szkoła nosi imię tego, którego biografia mogłaby posłużyć do stworzenia kilku sezonów ciekawego serialu. I choć można poddać zwątpieniu taką myśl, bo w jakimś sensie czasem czujemy Gombrowiczowską parafrazę, iż „wielkim poetą był”, to już sam czas narodzin, przypadający na symboliczną porę 24 grudnia, oraz otrzymanie imienia znaczącego „Adam”, wprowadzają jakąś nutkę mistycyzmu. Nie wspominając już o palcu Bożym, jak i opiece niebios, które dosięgły go w dzieciństwie, kiedy to zaaferowany widokiem z okna przechylił się i wypadł na bruk. Medycznym ratowaniem chłopca zajął się przechodzień, a matka Adama - Barbara Mickiewiczowa - zawierzyła go potem Matce Boskiej Ostrobramskiej, o czym dorosły poeta wspomniał w "Inwokacji" narodowej epopei.
Tę metafizyczną narrację staraliśmy się wesprzeć ludzkim obliczem poety, przyglądając się również ciekawostkom z jego życia. Nie chcieliśmy już wracać do tekstów Mickiewicza, traktując je jako ilustrację relacji między bohaterami czy skupiając się przede wszystkim na romantycznej idei miłości, ale raczej poznać jego rozterki i rozczarowania. Jako społeczność szkolna zaśpiewaliśmy mu „Niepewność” – odzwierciedlającą wachlarz naszych uczuć na dźwięk jego imienia. Bo było słychać głos z Litwy, choć czasem za Norwidem chcielibyśmy powiedzieć: "Cóż Ty uczynił ludziom/ Mickiewiczu?".
Warto podkreślić, że od początku funkcjonowania szkoły rys Mickiewiczowski wpisywał się w jej mury, dlatego za wieszczym "widzę i opisuję" udaliśmy się na wędrówkę po pytaniach zaklętych w Kahoot. Zwycięzcami konkursu na temat tradycji naszego liceum okazali się: Tymoteusz, Marta oraz Julka, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrekcję szkoły. Upominkami i dyplomami zostały ponadto obdarowane osoby uczestniczące w Mikołajki w konkursie na temat biografii i twórczości Adama Mickiewicza, być może już za chwilę wpisując się w poczet takich znawców, jak Janion, Rymkiewicz czy Łubieński. Czas pokaże, ale już dziś warto zapamiętać górowskich znawców w tym zakresie, czyli Kacpra Biernackiego, Lenę Panek oraz Jakuba Zbroińskiego.
Słowami Cezarego Harasimowicza wyrażonymi w książce „Adam” a zaprezentowanymi przez Jana - w nostalgicznym zatrzymaniu wyraziliśmy „Mickiewicza pamięci żałobny rapsod”. Wzmocniliśmy go ludzkim gestem, jakim okazało się złożenie kwiatów pod obrazem wieszcza przez tegorocznych maturzystów i maturzystki. Całość spotkania domknęliśmy piosenką „Aleją gwiazd” – pozwalającą nam w perspektywie kosmicznej przenieść się na „szklane harmoniki kręgi”. Tu dodatkowo pomogła nam osadzić się Otylia Wawrzeńczak, twórczo obrazując postać Adama Mickiewicza.
Dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji Święta Patrona, czując, iż to nasza wspólna, szkolna inicjatywa. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia, dlatego przyjmijcie, prosimy, słowa ogólnej wdzięczności. Występującą młodzież przywołamy z imienia, by wzmocnić jej potencjał. Zatem, Karolino, Zofio, Jacku, Aleksandro, Mikołaju H., Marto, Agato, Martyno, Dominiku, Mateuszu, Karolu, Igorze, Dawidzie, Janie, Natanie, Joanno, Filipie, Dario, Oskarze (reprezentujący Koło Filmowe WONDERLab.) oraz Wiktorio, Hanno (reprezentujące Koło Wokalne „Post scriptum”) - dziękujemy Wam na twórcze działanie. I oczywiście zapraszamy na wspólne świętowanie za rok.
Zespół koordynujący Święto Patrona: Joanna Botwin, Beata Działo, Dorota Jochaniak-Dolatowska, Joanna Krzyszkiewicz - Stojanowska, Alicja Sajdak, Ewelina Waląg, Katarzyna Wróbel.

GALERIA fot. H. Skarłubowicz

GALERIA fot. Ł. Gołąbek