Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Po raz kolejny rozpoczęły się matury próbne w nowej formule 2023.


W poniedziałek 12 grudnia 2022 o godz. 9 uczniowie ze szkół w całej Polsce, przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

To druga tura próbnych testów diagnostycznych, po wrześniowej, organizowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szkoły same mogły zdecydować, czy chcą brać udział w próbnej maturze. Następnie uczniowie zmierzą się z egzaminami maturalnymi z języków obcych: angielskiego i niemieckiego. A w kolejnych dniach przyszłoroczni abiturienci zmierza się z arkuszami egzaminacyjnymi z matematyki i innych przedmiotów. Po każdym z egzaminów Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni w internecie arkusze maturalne z proponowanymi odpowiedziami.
Do próbnego egzaminu przystąpili po raz trzeci uczniowie klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego w Górze. We wrześniu zmierzyli się z pierwszym egzaminem z CKR, w listopadzie wzięli udział w Maturze z Operonem, a teraz po raz kolejny w maturą z CKE. Jak większość podkreślała, tego typu prób nigdy nie za wiele, tym bardziej, że egzamin dojrzałości w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w nowej formule.
CKE podkreśla, że próbna matura powinna być jedynie testem, umożliwiającym uczniom pracę z arkuszem egzaminacyjnym w określonym czasie oraz pewną diagnozą ich stanu wiedzy. Dlatego osiągniete wyniki będą po raz kolejny omówione z nauczycielami poszczególnych przedmiotów, co pozwoli na skorygowanie występującycyh błędów lub uzupełnienie zaistnialych braków.
Uczniowie dostali na maturze próbnej z języka polskiego dwa arkusze egzaminacyjne (testy oraz wypracowanie). Na ich rozwiązanie mieli 240 min (wcześniej było 170 min). Pierwszy arkusz składał się z dwóch części, w pierwszej uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstów Justyny Olko „Różnorodność językowa a bioróżnorodność” i Katarzyny Kutyłowskiej „Europa wielojęzyczna”, w drugiej części zmierzyli się z testem historycznoliterackim, dotyczącym m.in. mitów. Były też np. pytania dotyczące plakatu Andrzeja Pągowskiego z „Makbeta” Szekspira w Teatrze Ochoty.
Drugi arkusz próbnej matury z języka polskiego to wypracowanie. Do wyboru były tematy:
Różne postawy ludzi wobec własnych błędów. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego lub dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki, wybranych kontekstów.
Poświęcenie się dla idei a osobiste szczęście. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego lub dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki, wybranych kontekstów.