Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Informujemy, że w dniach 28 marca - 2 kwietnia szkoła będzie nieczynna.

Cieszy nas fakt – jako społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze – iż w naszym gronie znalazł się Orzeł Dolnośląski, czyli wszechstronnie utalentowany uczeń, Dawid Perzyński, który dzięki swojej pasji oraz talentom przywiózł do naszej szkoły tytuł nadawany przez Kuratora Oświaty.

Uroczysta gala wręczenia nagrody, jak wspominaliśmy w poprzedniej wiadomości, odbyła się w poniedziałek 05 grudnia 2022r. we Wrocławiu. Na drugie istotne spotkanie, bo do Starostwa Powiatowego w Górze, Dawid został zaproszony wraz z mamą, panią Małgorzatą Wasilewską oraz Dyrekcją Szkoły, panią Magdaleną Mielczarek.

Tym samym honorowy tytuł, bo uzyskany w jubileusz, mógł zostać przedyskutowany wraz ze Starostą Górowskim, panią Urszulą Szmydyńską oraz Wicestarostą Górowskim, panem Andrzejem Rogalą.
Jak wskazywał Dawid w swojej prezentacji w trakcie gali konkursu „Orzeł Dolnośląski”, pochodzi z maleńkiego miasta położonego na północy województwa dolnośląskiego, które leży w dołku i nie posiada wyraźnego wzniesienia, a mimo wszystko daje możliwość rozwoju i przenoszenia gór. Jako uczeń liceum noszącego imię narodowego wieszcza powinien raczej pójść za hasłem „Czucie i wiara silniej mówi do mnie" - wyrażonym przez Mickiewicza w balladzie „Romantyczność" – jednak to fraza o "mędrca szkiełku i oku” okazała się właściwą soczewką, osobistym punktem odniesienia i spoglądania na rzeczywistość.
Istotną rolę na edukacyjnej ścieżce Dawida odegrał nauczyciel matematyki ze szkoły podstawowej, Pan Arkadiusz Bielecki, który wprowadził go w temat kolapsu czarnych dziur czy śmierci Wszechświata, stając się wyraźnym azymutem poszukiwań. Trajektoria myślowego lotu zatrzymała się zwłaszcza na astronomii, której Dawid poświęca zdecydowaną większość wolnego czasu. Prowadzi na ten temat dwa blogi - jeden na Instagramie (obserwuje go ponad 16 tys. osób, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy wyświetlony został aż pół miliona razy); drugi - na TikToku (interesuje się nim niemal 10 tys. osób, a poszczególne filmy osiągają 100 tys. wyświetleń). Na profilach tych realizuje takie tematy, jak: „Czy można ugasić Słońce?”, „Czy można podpalić Jowisza?” lub „Jak powstała Ziemia?”.
Krok po kroku, Mleczna Droga Dawida zaczęła wypełniać się interdyscyplinarnością objawiającą się udziałem w licznych szkolnych panelach tematycznych, na których zabierał głos jako prelegent, prezentując swoją wiedzę w obrębie takich przedmiotów, jak chemia, fizyka, astronomia. Z mitu o Dedalu i Ikarze zawsze najbardziej fascynował go moment lotu i być może właśnie ten fakt wpłynął na decyzję o ukończeniu szkolenia na pilota szybowcowego oraz zdobycia licencji operatora drona, co może w przyszłości powiąże się z planami studiowania lotnictwa i kosmonautyki.
Starania Dawida zostały zauważone przez NASA - zwyciężył w rywalizacji na szczeblu międzynarodowym w konkursie NASA GLOBE Challenge. Został również finalistą w konkursach: “Postaw Na Słońce” o odnawialnych źródłach energii i Ogólnopolskim Górowskim Konkursie Informatycznym. Dodatkową nobilitacją było zwycięstwo w konkursie dotyczącym cyberbezpieczeństwa Cyberskiller, programowania Pix Programming Challenge oraz udział w konkursie na logo liceum.
Nie pozostał jednak bez wpływu narodowego wieszcza, dbając o samorozwój humanistyczny, który objawia się zainteresowaniami mitologią słowiańską (był autorem bloga poruszającego zagadnienia narracyjne), współorganizacją wykładów na temat przeszłości obiektów kulturowych na terenie Góry we współpracy z Instytutem Piastów Śląskich i profesorem Mironem Urbaniakiem, a także uczestnictwem w debacie na temat wizji szkoły XXI wieku.
Działa ponadto na rzecz integracji społeczności szkolnej i lokalnej - poprzez organizację andrzejek, dress codów, wspólnego biesiadowania przy grillu czy zawodów sportowych. Włącza się aktywnie w akcje promujące zdrowe odżywianie i szeroko rozumianą charytatywność, chociażby poprzez inicjatywę “Jabłuszko” czy pomoc młodzieży z Ukrainy. Ponadto jako wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego zajął się zapewnieniem środków higienicznych uczennicom w różowej skrzyneczce.
Według Dawida wiara i nauka są równoległymi wszechświatami, a obie te dziedziny idealnie dopełniają się, czego przykładem jest światopogląd księdza Michała Hellera, który jest nie tylko duchownym, ale również świetnym fizykiem. Wiara tym samym może stać się fundamentem w życiu, co wynika z “Księgi pocieszeń Izraela”: "Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą”.
Warto wspomnieć, iż Dawid skupia światło swoich działań także w soczewce Koła filmowego WONDERLab. - działającego w szkole już od piętnastu lat. Celem spotkań zespołu, którego jest częścią, jest integracja w grupie zafascynowanej różnoraką tematyką - nie tylko filmową, ale i równościową, dotyczącą studiów nad niepełnosprawnościami czy związaną z wymianą międzynarodową. Obecnie w ramach koła opracowuje kolektywnie projekt Erasmus+, skupiając się wokół zagadnień zdrowia psychicznego i wpływu mediów.
Dawida interesuje nie tylko otaczający go wszechświat, ale również otaczająca go namacalnie rzeczywistość, dlatego aktywnie współpracuje z okolicznymi nadleśnictwami oraz kołami łowieckimi na rzecz dbania o środowisko. Montowanie karmników, rozkładanie soli czy sprzątanie lasu to działania, które wywołują w nim kolosalne wyrzutu dopaminy. W ten sposób dba o swoją małą, lokalną Ojczyznę, redefiniując pojęcie prawdziwego patriotyzmu.
Można by rzec: „Per aspera ad astra” – „Przez trudy do gwiazd”. Edukacyjne i społeczne starania Dawida mają swoje odzwierciedlenia także w stypendiach. Został uhonorowany stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe oraz najwyższą średnią 5,67; Stypendium Starosty Górowskiego, Pani Urszuli Szmydyńskiej i Stypendium Dyrektora Szkoły.
Domykając krótką charakterystykę osiągnięć Dawida, warto przywołać słowa jednego z jego naukowych autorytetów, Carla Sagana, które niczym w soczewce dopełniają działania naszego ucznia: "Spójrz ponownie na tę kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. (...) Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. (...) rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła".
Tak, jak mawia Dawid, takich wyzwań życiowych warto życzyć każdemu z nas.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy tak wielkiego sukcesu.

 Relacja Radia Wrocław

Wywiad Dawida w Radiu Wrocław