Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

22 kwietnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbyła się „Konferencja w sprawie przyszłości Europy”.


Organizatorami debaty połączonej z warsztatami było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
W konferencji udział wzięli wytypowani przez organizatorów przedstawiciele młodzieży, zarówno uczniów dolnośląskich szkół średnich, studentów jak i radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


W grupie ok. 60 młodych uczestników w debacie uczestniczył 4-osobowy zespół uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Górze w składzie: Aleksandra Satora, Oliwia Szewiało, Mateusz Janik i Aleksandra Monkiewicz wraz z opiekunem, nauczycielem historii i Wos, panem Tomaszem Woźniczką.
„Konferencja w sprawie przyszłości Europy” to wyjątkowe wydarzenie, które wpisuje się w bieżący ogólnoeuropejski dyskurs stanowiący okazję obywateli UE, by włączyć się w debatę na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską. Podejmowane w jej ramach działania umożliwią mieszkańcom całej Europy podzielenie się pomysłami i pomogą kształtować naszą wspólną przyszłość oraz na rzecz demokracji i budowania bardziej bezpiecznej i odpornej Europy
Wrocławska konferencja składała się z kilku części, pierwsza zawierała oficjalne wprowadzenie do debaty o przyszłości Europy, druga i jednocześnie zasadnicza jej część, obejmowała warsztaty pod przewodnictwem moderatorów z Team Europe, natomiast w trzeciej i ostatniej, miała miejsce prezentacja wypracowanych na warsztatach końcowych wniosków.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonali, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. dr hab. Andrzej Kaleta oraz Zastępczyni Dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu pani Pola Kufel-Ślęczek. Następnie krótki wykład nt. „Rola młodzieży ww kształtowaniu przyszłości Europy” wygłosiła prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, Prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej UW we Wrocławiu. Prezentacji koncepcji i założeń młodzieżowej debaty przestawili moderatorzy – eksperci Team Europe, dr hab. Aleksandra Szczerba z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, jednocześnie pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Paula Wiśniewska z Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Spasimir Domaradzki, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.
Dyskusje obejmowały następujące tematy:
1. „Koszty (nie)równości. O zakazie dyskryminacji na rynku pracy i nie tylko”;
2. „Jak Unia mówi do młodych? Działania Unii Europejskiej w obszarze polityki młodzieżowej”;
3. „Przyszły kształt Unii Europejskiej – więcej członków czy lepsza jakość?”.
Na zakończenie młodzież ze wszystkich trzech grup w obecności zaproszonych gości zaprezentowała wypracowane w trakcie warsztatów wnioski, trzeba przyznać, zę mimo ograniczonego czasu zawierały wiele interesujących treści dot. opracowanych w swoich zespołach tematów. Przedstawione treści zostaną w niedalekiej przyszłości opublikowane na stronie internetowej „Future UE” (https://futureu.europa.eu/).
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali od organizatorów wiele różnorodnych materiałów dydaktycznych dot. funkcjonowania UE oraz certyfikaty.