Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

12 listopada na terenie Niemiec miała miejsce premiera książki „Mindestens 44 Gründe, Deutschland zu lieben”. Jest to niemieckojęzyczna wersja wydanej przez Wydawnictwo Jasne z Pruszcza Gdańskiego w 2018 roku publikacji pod tytułem „Co najmniej 44 powody, aby pokochać Niemcy”.

Na zaproszenie organizatorów w spotkaniach z niemieckimi czytelnikami wziął udział jeden ze współautorów książki, pan Tomasz Woźniczka - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z Liceum Ogólnokształcącego w Górze.


Cała historia z powstaniem „Co najmniej 44 powodów...” rozpoczęła się w 2015 roku od ukazania się dzieła niemieckiego autora Matthiasa Kneipa „111 Gründe, Polen zu lieben. Eine Liebeserklärung an das schönste Land der Welt”, a w 2017 - jej polskiego przekładu pt. „111 powodów, by kochać Polskę. Wyznania niemieckiego pisarza”. Zainspirowany tą książką, redaktor wydania pan Andrzej Chludziński , postanowił przygotować lekturę dla polskich czytelników mówiącej o relacji odwrotnej - o powodach kochania Niemiec przez Polaków, przy czym zaproponował inną formułę niż u niemieckiego autora. Główną ideą pomysłodawcy i redaktora wydania, było spojrzenie wielu Polek i Polaków na kraj za Odrą i jego mieszkańców. Dlatego zwrócił się do wielu osób o przesłanie tekstu, który będzie mówił o doświadczeniach w kontaktach z Niemkami i Niemcami w kontekście naszej historii i czasów współczesnych, niemniej z dostrzeżeniem tego, co wydarzyło się w sprawach polsko-niemieckich w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wielu spośród autorów tej publikacji uczestnicząc w różnorodnych formach współpracy polsko-niemieckiej podzieliło się swoimi swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi kontaktów z ludźmi i istotnymi wydarzeniami po drugiej strony Odry. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pewna ich część od wielu lat uczestniczy w corocznym seminarium pod hasłem „Polacy i Niemcy w dialogu”.
Inauguracja książki na rynku niemieckim została zorganizowana przez Die Geselchaft für Politische Bildung i miała miejsce w Bambergu i Würzburgu (płn. Bawaria). Obydwa spotkania, mimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, zostały organizatorów znakomicie przygotowane dzięki Stephanie Böhm z Akademie Frankenwarte w Würzburgu. Drugie z nich było też na żywo transmitowane on-line, dzięki z czemu z zawartymi w w publikacji treściami mogli zapoznać się czytelnicy z różnych regionów Niemiec. Promocja publikacji miała też miejsce 13 listopada, w trakcie krótkiego pobytu autorów w Poczdamie.

Opinie wielu uczestników obydwu spotkań były zgodne, głównie co do tego, że publikacja jest niewątpliwie ważnym elementem w kształtowaniu dobrosąsiedzkich relacji ludzi po obu stronach Odry.