W ramach programu FUN LAB nasza szkoła zdobyła grant w wysokości 50000 zł, która została przyznana i wypłacona przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Program FUN LAB – to inicjatywa mająca na celu wsparcie szkół w tworzeniu nowoczesnych i w pełni wyposażonych pracowni naukowych (pracowni chemicznych, fizycznych, biologicznych lub przedmiotów zawodowych im pokrewnych). Program zakłada zarówno doposażenie laboratoriów, jak i ich remont.
W ramach wsparcia dla pracowni chemicznej zakupiono m.in.:
1. Udział w warsztatach laboratoryjnych „Eksperyment chemiczny w zadaniach maturalnych” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego – 9 spotkań 4 godzinnych. Zajęcia laboratoryjne poruszają tematykę eksperymentalną – planowanie i projektowanie doświadczeń. Uczniowie podczas zajęć samodzielnie wykonują doświadczenia, ćwiczą poprawne zapisywanie obserwacji, wniosków i reakcji chemicznych. Każde zajęcia kończą się omówieniem poruszanych zagadnień. Uczestnicy kursu zastają zapoznani z zadaniami maturalnymi, które skonstruowano w oparciu o omawiany materiał, typowymi błędami popełnianymi przez zdających oraz wskazówkami pozwalającymi ich unikać.
2. Przyrząd do elektrolizy
Zagadnienia możliwe do realizacji przy użyciu elementów zestawu to:
• I prawo elektrolizy Faraday’a
• II prawo elektrolizy Faraday’a
• wyznaczanie masy jonów wydzielonych w czasie elektrolizy
• wyznaczanie objętości gazów wydzielonych w czasie elektrolizy
• ogniwo Volty
• akumulator ołowiowy
3. Zestaw do ćwiczeń z elektrochemii
Zestaw dydaktyczny pozwalający na badanie podstawowych zagadnień związanych z własnościami elektrochemicznymi. Umożliwia przeprowadzenie następujących doświadczeń:
• przewodnictwo wody i wodnych roztworów substancji o budowie jonowej
• przewodnictwo wodnych roztworów substancji o budowie nie jonowej
• przewodnictwo wodnych roztworów elektrolitów
• opór elektrolitu jako funkcja wielkości powierzchni elektrod
• opór elektrolitu jako funkcja wzajemnej odległości elektrod
• ruch jonów w polu elektrycznym
• wpływ temperatury na przewodnictwo elektryczne
• elektroliza wodnego roztworu siarczanu miedziowego
• polaryzacja elektrod
• ogniwo galwaniczne
4. Komplet szkła laboratoryjnego niezbędnego w szkolnej pracowni chemicznej, stanowiący zarazem uzupełnienie różnego rodzaju pomocy dydaktycznych dedykowanych do doświadczeń z zakresu chemii.
5. Komplet plansz do chemii
6. Wirtualne Laboratorium Chemiczne to kompleksowe materiały interaktywne do nauki chemii na etapie szkoły ponadpodstawowej. Każdy zestaw umożliwia przeprowadzanie angażujących lekcji stacjonarnych oraz zdalnych.
7. Zestaw książek, ćwiczeń oraz arkuszy maturalnych z chemii dedykowanych dla uczniów szkół średnich pragnących pogłębiać wiedzę z chemii na poziomie rozszerzonym
W ramach wsparcia dla pracowni fizycznej zakupiono m.in.:
1. Platforma obrotowa wraz z handelkami i kołem żyroskopowym – pozwala na efektowną demonstrację zjawisk związanych z ruchem obrotowym bryły sztywnej.
2. Ława optyczna (129 cm) z tarczą Kolbego – umożliwia przejrzystą prezentację doświadczeń z zakresu optyki geometrycznej, takich jak odbicie, załamanie czy ogniskowanie światła.
3. Tor powietrzny (200 cm) z zestawem akcesoriów (dmuchawą, elektronicznym stoperem i bramkami optycznymi) – pozwala na precyzyjne pokazanie doświadczeń z kinematyki i dynamiki ruchu prostoliniowego, w tym jednostajnego, przyspieszonego i harmonicznego.
4. Komplet siłomierzy o zakresach od 1 N do 50 N – przydatny w pokazach doświadczeń związanych z działaniem sił i zasadami dynamiki.
5. Zestaw do demonstracji prawa Boyle’a–Mariotte’a z możliwością pomiaru temperatury, ciśnienia i objętości – idealny do pokazania przemian gazowych i wyjaśnienia podstawowych praw termodynamiki.
6. Silnik Stirlinga – pozwalający na efektowną prezentację praktycznego zastosowania przemian gazowych w maszynach cieplnych.
7. Teleskop -wprowadzający w świat astronomii.
8. Klosz próżniowy z dzwonkiem elektrycznym i manometrem – umożliwia ukazanie, w jaki sposób rozchodzi się fala dźwiękowa w powietrzu i w próżni.
W ramach wsparcia dla pracowni biologicznej zakupiono 16 mikroskopów, które będą używane na lekcjach związanych z cytologią i histologią, szczególnie w klasach z rozszerzoną biologią.
Nowe wyposażenie znacząco podniesie atrakcyjność lekcji i pozwoli w przystępny sposób wyjaśnić uczniom nawet najtrudniejsze zagadnienia.
Cieszymy się, że program FUN LAB pozwala nam tworzyć środowisko sprzyjające zdobywaniu praktycznej wiedzy i rozwijaniu pasji naukowych wśród naszych uczniów!
Zdjęcia: Irena Dziamarska, Dorota Giezek, Małgorzata Kauch.