Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zapraszamy na Narodowe Czytanie w sobotę 7 września o godz. 16:30

Weronika Skoczylas, uczennica klasy IV d Liceum Ogólnokształcącego w Górze zdobyła II miejsce w II edycji Konkursu „Opowiem Ci o Kresach” - śląskie losy kresowej rodziny. Głównym organizatorem konkursu skierowanego dla mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, jest Instytut Śląski z Opola wraz ze Stowarzyszeniem „Opolscy Genealodzy”.

Patronat honorowy sprawowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Wojewodów i Marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.


Konkurs polegał na odnalezieniu w swoim najbliższym otoczeniu, opracowaniu i opisaniu pamiątek kresowych lub niepublikowanych dotąd wspomnień i relacji z Kresów i o Kresach, w formie pracy pisemnej wraz z dokumentacją fotograficzną ze szczególnym uwzględnieniem powojennych losów rodzin kresowych na Śląsk
Konkurs odbywał się w czterech kategoriach, uczennica górowskiego ogólniaka została nagrodzona w kategorii szkół ponadpodstawowych. Weronika w swojej pracy, wykorzystując bogaty materiał źródłowy, zaprezentowała wojenne i powojenne losy, mającej kresowe korzenie, swojej babci. Opiekunem merytorycznym laureatki był pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i WoS w LO w Górze.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Opowiem Ci o Kresach” – śląskie losy kresowej rodziny odbyło się 25 października 2024 r., w Instytucie Śląskim w Opolu w ramach obchodzonego jubileuszu 90-lecia Instytutu Śląskiego. Gościem honorowym spotkania był prof. Grzegorz Hryciuk z Uniwersytetu Wrocławskiego, autor bestselleru „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków (1944-1946)”z którym ciekawą rozmowę o jego najnowszej książce przeprowadził prof. Piotr Pałys z Instytutu Śląskiego.
Nagrody laureatom węczył wicedyrektor Instytutu Ślaskiego dr Krzysztof Kleszcz wraz z prezesem Stowarszyszenia Opolscy Geanolodzy panią Jolantą Ilnicką.
W związku z jubileuszem 90-lecia, w trakcie spotkania została zaprezentowana krótka historia Instytutu z uwzględnieniem jego naukowych osiągnięć.
Przed wręczeniem nagród jury dokonalo oceny prac konkursowych wskazując na wysoki ich poziom merytoryczny i ciekawe walory prezentowanych treści. Z dużym uznaniem wypowiedzianio się na temat oryginalnego ujęcia tematyki pzresiedleń pzrodków autorów prac na ziemie śląskie. Z dużym uznaniem wypowiadanio się na temat pracy Weroniki wskazując na zawartą w niej treśc i zebrany materiał źródłowy.

Fot. D. Perzyński, T. Woźniczka, Nowa Trybuna Opolska