Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zapraszamy na Narodowe Czytanie w sobotę 7 września o godz. 16:30

21 października 2024 roku w Operze Wrocławskiej we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala finałowa IX edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra w Regionie Zachodnim.


W uroczystości wzięli udział Patryk Janasik i Mikołaj Kapitaniec, uczniowie Liceum Ogólnokształcącym w Górze wraz z opiekunem, panem Tomaszem Woźniczką, nauczycielem historii i WoS.


Filmowy Konkurs Historyczny, którego patronami honorowymi są Ministrowie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MON i Spraw Zagranicznych, obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę oraz Świat. W ramach IX edycji konkursu odbyło się 5 niezależnych konkursów. Konkursy regionalne skierowane są do młodzieży z Polski.
Gala wręczenia nagród to wielowymiarowe wydarzenie edukacyjne oraz artystyczne. Konkurs „Patria Nostra” jest tak zorganizowany, aby w sposób nowoczesny i dający możliwość własnej interpretacji i analizy wydarzeń historycznych wpłynąć na poprawę jakości wiedzy historycznej wśród młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.
Prace wykonane w ramach Filmowego Konkursu Historycznego „Patria Nostra” to krótkie 60-cio sekundowe filmy i animacje prezentujące ważne wydarzenia z historii naszego kraju, wykonane różnymi technikami- poczynając od statycznych, ręcznie rysowanych plansz, poprzez animację poklatkową, film z udziałem aktorów (przeważnie samych uczniów) aż po tzw. Machinimę- animacje generowane z wykorzystaniem silników gier komputerowych. Dotyczą one wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku. Tematy przydzielane są według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym.
W tym roku do IX edycji Konkursu Regionu Zachodniego obejmującego swym zasięgiem woj. Dolnośląskie, Lubuskie, Wielkopolskie i Zachodniopomorskie zgłosiło się 87 drużyn.
Patryk i Mikołaj przy wsparciu merytorycznym pana Tomasza Woźniczki wykonali materiał filmowy poświęcony Powstańcom Wielkopolskim.
Na Galę Finałową do Opery Wrocławskiej zaproszeni autorzy wszystkich prac konkursowych. Jury konkursowe postanowiło wyróżnić 20 projektów filmowych. Laureatom I, II i III miejsca wręczane są pięknie wykonane repliki szabli polskiej oficerskiej wzór z 1934 r.. Nagrody wręczyła Prezes Fundacji, p. Nataliya Volynets i Fundator Fundacji Mirosław Gryko wraz z zaproszonymi gośćmi m.in. posłem na Sejm RP Tadeuszem Samborskim. Każdy z uczestników konkursu otrzymał z rąk organizatorów pokaźną, dużą i ciężką torbę wypełnioną nagrodami oraz dyplom uczestnictwa w konkursie. W trakcie Gali wystąpiła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Uczniowie LO zajęli miejsce tuż za finałową „20”., ale biorąc pod uwagę, że był to ich debiut w imprezie tej rangi to ich występ należy uznać za spory sukces. Do szczęścia zabrakło więc niewiele, jednak w tego typu konkursach liczy się też zdobywanie niezbędnego doświadczenia, które może procentować w przyszłości.