Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
30 i 31 maja szkoła będzie nieczynna.

1 maja przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.


Tego dnia, 20 lat temu o północy, Polska uzyskała członkostwo w Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów.


10 lat wcześniej, 8 kwietnia 1994 r., Polska złożyła formalny wniosek o wstąpienie do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i z Węgrami nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Przyjęcie państw Europy Środkowej do UE było ostatecznym przełamaniem istniejącego w latach 1945-1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na rywalizujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne. Unia Europejska jest wspólnotą krajów, które są różnorodne, borykają się z wieloma problemami, ale równocześnie mają świadomość pozytywnych efektów współpracy. To idealny moment, aby razem cieszyć się z tego sukcesu.
Z tej okazji nauczyciele historii i WoS w Liceum Ogólnokształcącego w Górze przygotowali szereg zajęć dla młodzieży. Pani Edyta Turowska wraz z uczniami 4c przygotowali prelekcję z prezentacją. Młodzież przybliżyła wiadomości ogólne dotyczące symboli unijnych. Była to również okazja do przypomnienia sobie hymnu UE – „Ody do radości”. Podczas lekcji zwrócono także uwagę na charakterystykę stolic państw członkowskich, ich waluty oraz instytucje Unii Europejskiej tj. Parlament Europejski, Komisja Europejska czy Rada UE. Dodatkowo przybliżono wymagania, jakie trzeba spełnić, aby zostać urzędnikiem unijnym oraz sylwetki Polaków zajmujących wysokie stanowiska w jednostkach Unii Europejskiej. Pani Gabriela Mielcarek obchody Jubileuszu przeprowadziła na lekcjach z klasą 4 c (WoS) - Integracja europejska - 20 lecie wejścia Polski do UE oraz z klasą 1 d - integracja europejska - historia wspólnot europejskich. Podstawowymi celami zajęć było poznanie historii integracji europejskiej oraz krajów członkowskich, praca z mapą i prezentacją oraz utrwalenie informacji z zakresu integracji europejskiej na podstawie analizy zadań maturalnych. Natomiast pan Tomasz Woźniczka i pan Artur Małecki kwestie związane z historią integracji europejskiej oraz drogę Polski do UE przedstawili w trakcie uroczystości, jaka miała miejsce w auli szkoły 30 kwietnia br. Po 20 latach mamy już świadomość, że dnia 1 maja 2004 r. doszło do największego w historii Polski awansu cywilizacyjnego. Unia w naszym kraju jest widoczna niemal wszędzie – w każdej większej czy mniejszej inwestycji. Należy o tym pamiętać!