Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
30 i 31 maja szkoła będzie nieczynna.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Liceum Ogólnokształcącym w Górze składały się z dwóch części. Pierwsza, poświęcona była w całości 233 rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej popularnie określanej Konstytucją 3 Maja. Natomiast druga, w związku z tym, że dnia 1 maja przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, organizatorzy postanowili obydwie rocznice połączyć w jedną uroczystość.


Program uroczystości, która odbyła się 30 kwietnia w auli szkoły zawierała wiele interesujących treści.


Po tradycyjnym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu 4 zwrotek hymnu narodowego, okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybliżył przybliżył przewodniczący SU Tomasz Koziołkowski.
Zasadniczą część uroczystości wypełniły prezentacje z zakresu rocznicowej tematyki czyli okresu Oświecenia w Polsce oraz Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja. Na początku została zaprezentowana „Majowa jutrzenka”. Tło historyczne w niezwykle interesujący sposób zaprezentował pan Artur Małecki, nauczyciel historii w LO w Górze. Następnie zostały wręczone nagrody w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Wiwat król, wiwat sejm, wiwat wszystkie stany! Na zakończenie tej części uczennica Małgorzata Gołębiowska wykonała utwór „Nie pytaj o Polskę”.
Drugą część otworzyła prezentacja zawierająca „Odę do radości” - oficjalny hymn Unii Europejskiej, po czym uczennica kl. IIId Wiktoria Cieplik zaśpiewała piosenkę „ To nie ja”. Stała się ona inspiracją do krótkiego wystąpienia pana Tomasza Woźniczki, który przybliżył początki integracji europejskiej z uwzględnieniem powstania EWG i „Eurowizji”. Zwrócił też uwagę na role jaką odegrało „Radio Luxembourg” w kształtowaniu polskiej popkultury w II poł. lat 50. i w latach 60. Projekcja krótkiego filmu „Luksemburg” przybliżyła historię i znaczenie tego małego księstwa w integracji europejskiej. Historię kształtowania się Unii Europejskiej i drogę Polski do wstąpienia do UE zaprezentowały uczennice kl. IIId Amelia Alchimowicz i Wiktoria Cieplik.
Na zakończenie miał miejsce konkurs w formie kahoot dot. prezentowanej wcześniej tematyki.
Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody z rąk dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek i pomysłodawcy konkursu pana Tomasza Woźniczki.
Tegoroczną uroczystość przygotowali: pan Artur Malecki, pan Tomasz Woźniczka pani Alicja Sajdak i pani Renata Wawer.

 

GALERIA fot. Dominik Spieć