24 listopada w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbyło się szkolenie dotyczące edukacji europejskiej. Miały one charakter warsztatowy i były elementem ogólnoeuropejskiej apolitycznej kampanii profrekwencyjnej prowadzonej we wszystkich krajach Unii Europejskiej przed wyborami do Europarlamentu.
W szkoleniu zostało zorganizowanym przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży uczestniczył pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i Wos w Liceum Ogólnokształcącym w Górze.
Zasadniczą część warsztatów przeprowadził pan Sławomir Piwowarczyk, mediator, trener, speechwriter, od 15 lat współpracujący z organizacjami pozarządowymi, w tym Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.
W spotkaniu uczestniczyła również grupa studentów – wolontariuszy z Uniwersytetu Wrocławskiego, realizująca tematykę europejską wśród dzieci i młodzieży.
W pierwszej części zostały omówione „Trzy spojrzenia współtworzenia Unii Europejskiej”z perspektywy osób pracujących z młodzieżą i perspektywy „pokolenia 2004+”. Na koniec tej części wszyscy uczestnicy próbowali znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie „What Europe does for me?” Następnie zaprezentowano funkcjonowanie najważniejszych Instytucji Unii Europejskiej oraz praktyczne scenariusze lekcji o Radzie Europejskiej i Prezydencji.
W drugiej części zostały zaprezentowane nowoczesne metody tworzenia kompromisu z zastosowaniem aktywnych gier edukacyjnych „Żonglerka” i „Kasyno”.
W ostatniej części uczestnicy mogli zapoznać się z programami dotyczącymi edukacji europejskiej, ofertą programową instytucji UE w Polsce i Brukseli oraz zapoznać się z wybranymi materiałami edukacyjnymi.
W przerwach odbywało się wiele dyskusji na na temat istotnych z punktu widzenia współczesności problemach polityki europejskiej, m.in. dalszego zacieśniania współpracy państw w ramach UE, aktualnego kryzysu migracyjnego, kwestii stosunków z Rosją w okresie wojny na Ukrainie itp. Poświęcono też trochę miejsca strategii eliminowania na szczeblu europejskim fake newsów
Warsztaty były doskonale przygotowane zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym, za co należą się duże słowa uznania pod adresem organizatorów.