Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

 

„I Tobie, i Jemu

Nad kołyską świeciła gwiazda Betlejemu.

Z anioły wespoły.

Czuwały nad Nim osły i łagodne woły.

Dzieciątku swemu śpiewała w stajence Matka Dziewica,

Ciebie we Wilię lulała Wilija, strumieni rodzica.

Z pokłonem przyszli do Niego, z darami – trzej mądrzy Królowie.

Tobie w podarku – Ojczyznę zabrali trzej monarchowie”.

Józef Wittlin, „Pieśń wigilijna o Adamie Mickiewiczu”

 

 

23.02.2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Górze odbyła się uroczystość związana z obchodami Święta Patrona Szkoły Adama Mickiewicza połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Ze względu na wprowadzone obostrzenia epidemiczne obchody święta szkoły nie odbyły się w pierwotnie planowanym na grudzień  terminie. Teraz po okresie nauczania zdalnego przyszedł  czas, aby w sposób szczególny uczcić pamięć naszego Narodowego Wieszcza.

W uroczystości wzięło udział wielu gości: Starosta Górowski pani Urszula Szmydyńska,  w imieniu Burmistrz Góry pani Irena Krzyszkiewicz- sekretarz Gminy Góra pan Tadeusz Otto, skarbnik gminy Niechlów pani Agnieszka Przybylska, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego pan Ryszard Wawer, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Górowskiego pani Mariola Szurynowska, radny Powiatu Górowskiego pan Grzegorz Aleksander Trojanek, radny Powiatu Górowskiego pan Jan Czerwiński,  Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze starszy brygadier Krzysztof Panocha, Komendant Powiatowej Policji w Górze młodszy inspektor Jacek Gregor, komisarz Agnieszka Połczyk, Naczelnik Wydziału Oświaty kultury i sportu pani Katarzyna Antolak, pan Jarosław Gibziński właściciel firmy Woj-Pol, która zapewniła uczniom umundurowanie, dyrektorzy szkół powiatu górowskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych, dyrektorzy zakładów pracy, prezesi związków zawodowych, rodzice uczniów szkoły na czele z przewodniczącą Rady Rodziców pani Monika Mikołajczyk oraz przewodniczącą Rady Szkoły pani Iwona Stankiewicz, młodzież, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, przedstawiciele mediów.

Nad tegoroczną uroczystością Święta Patrona patronat honorowy sprawowała Starosta Górowski pani Urszula Szmydyńska.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, na którym widnieją słowa Wieszcza: „Ojczyzna-Nauka-Cnota”, została wciągnięta flaga narodowa oraz odśpiewany hymn narodowy i szkoły. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor szkoły pani Magdalena Mielczarek. W swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwróciła na podejmowane od wielu lat liczne działania, inspirowane bogatą twórczością naszego Patrona, dzięki której nie tylko bogaciliśmy wiedzę humanistyczną, ale także wytyczaliśmy drogę do kształtowania własnego charakteru, umiłowania „kraju lat dziecinnych”. Następnie przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, do których niewątpliwie zaliczyć należy nadanie imienia Adama Mickiewicza dnia 18 września 1965 r. w 20. rocznicę powstania szkoły czy odsłonięcie 26 listopada 1965 r. w 110. rocznicę śmierci poety pamiątkowej tablicy.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Liceum Ogólnokształcącego, delegacja uczniów kl. IIIb złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą patrona Adama Mickiewicza znajdującej się na ścianie frontowej szkoły.

Uroczystość Święta Patrona jest również okazją do złożenia ślubowania uczniów klas pierwszych liceum. W tym roku miało ono nieco innych od poprzednich lat przebieg. Cała ceremonia ślubowania została podzielona na dwie części. Rotę przysięgi zaprezentował uczniom klas pierwszych przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kacper Hryń. Natomiast ślubowanie klas mundurowych (policyjnej i strażackiej) przeprowadziła kom. Agnieszka Połczyk z Powiatowej Komendy Policji w Górze. Akty ślubowania wręczyli uczniom Starosta Górowski pani Urszula Szmydyńska oraz Komendant Powiatowy Policji w Górze młodszy inspektor Jacek Gregor i Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze starszy brygadier Krzysztof Panocha.

W drugiej części wystąpienia pani dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła serdecznie podziękowania pani Profesor Janinie Wlaźlak, emerytowanej nauczycielce języka polskiego i łacińskiego za to, że zaszczepiła w sercach młodzieży i nauczycieli zamiłowanie do obcowania z twórczością i postacią Adama Mickiewicza, który „tak blisko nas przeszedł”. Niestety stan zdrowia nie pozwolił Pani Profesor uczestniczyć w tej przejmującej chwili, ale wierzymy, że myślami była z nami cały czas. Słowa podziękowania złożyła również pod adresem wszystkich osób, dzięki którym została w tym roku szkolnym realizowana jest w szkole innowacja pedagogiczna dwóch klas mundurowych – policyjnej i strażackiej z ratownictwem medycznym.

Okolicznościowe życzenia z okazji Święta Patrona i podziękowania za podejmowane działania edukacyjne na ręce dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek złożyli, Starosta Górowski pani Urszula Szmydyńska i w imieniu Burmistrza Góry pani Ireny Krzyszkiewicz, sekretarz Gminy Góra pan Tadeusz Otto.

Kolejnym elementem Mickiewiczowskiego Święta było ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu  Humanistycznego „Romantyczna biografia Adama Mickiewicza” przeprowadzonego przez nauczycieli języka polskiego. Komisja po obradach i przeliczeniu punktów przyznała następujące nagrody: I miejsce Amelia Drogosz kl. IIa, II miejsce Igor Dolatowski kl. IIa, III miejsce: Eliza Łukaniuk kl. IIIa4.

Nagrody laureatom wręczyli Przewodniczący Rady Powiatu pan Ryszard Wawer i dyrektor LO pani Magdalena Mielczarek.

Dla wielu pokoleń Polaków od momentu utraty niepodległości w 1795 r. dom urastał do rangi najbardziej upragnionego symbolu szczęścia. Utratę własnego rodzinnego domu odczuwano podwójnie, gdyż wynikała ona z utraty ojczyzny, jej wolności. W kulturze pokoleń pielgrzymów, emigrantów, żołnierzy-tułaczy tudzież udających się za chlebem na obczyznę wytworzył się mit polskiego domu w obrazie święta wigilijnego. Adam Mickiewicz był również bezdomnym tułaczem. Ze swoich 57 lat życia, w Ojczyźnie spędził zaledwie 26. Przez wszystkie lata przebywając na emigracji tęsknił do Nowogródka, Wilna, bliskich i przyjaciół, wszystkiego tego, co się wiązało z pojęciem Ojczyzna. Od czasów dzieciństwa „sielskiego i anielskiego”, po „wiek męski-wiek klęski”, obrzędy wigilijne w domu poety były przestrzegane z wielką gorliwością. Mickiewicz wraz z rodziną i innymi przyjaciółmi niedoli, widział w nich cząstkę utraconej Ojczyzny. Szczególny więc wymiar przybrała niezwykle doniosła wspólna recytacja uczniów klas I liceum Inwokacji „Pana Tadeusza”.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było widowisko słowno-muzyczne w reżyserii Macieja Kostyka. Cały spektakl miał charakter wielowątkowej opowieści, a jego konstrukcja przypominała „Drogę Krzyżową”, gdzie każda ze „stacji” to wybrany wątek z biografii Narodowego Wieszcza dodatkowo zilustrowany fragmentami utworów poety. Nowatorskie i inspirujące widowisko, zrobione z ogromnym rozmachem i dużym ładunkiem emocji, powstało na kanwie publikacji Barbary Wachowicz. Z Wigilią Bożego Narodzenia szczególnie związało się życie Mickiewicza. Pierwsza, czyli z dnia 24 grudnia 1798 roku był dniem narodzin wielkiego poety. Historia ta została opisana w ten oto sposób: „Mróz był siarczysty, a śnieg skrzypiał pod płozami. W dzień Wigilii Bożego Narodzenia – 24 grudnia 1798 roku, pani Barbara z Majewskich i Mikołaj Rymwid Mickiewiczowie jechali na święta do stryja Bazylego, z Nowogródka do Zaosia. Czterdzieści kilometrów sanny dla spodziewającej się dziecka kobiety – to daleka droga…Pani Barbara zasłabła. Wniesiona do przydrożnej karczmy urodziła swego drugiego syna. Karczemka była tak uboga, że nie było stołu, na którym można położyć niemowlątko, by je spowić w pieluszki. Ojciec Mikołaj wydobył tedy z podróżnych księgę – tom poezji ks. bp. Ignacego Krasickiego, na tejże księdze spowito małego Mickiewicza w pieluszki… Możemy sobie wyobrazić owe wigilie nowogródzkie sielskie - anielskie, ze wszystkimi starannie zachowanymi obyczajami, których Adam przestrzegał do końca życia: sianko pod obrusem, krzesło dla samotnego wędrowca, dzielenie się białym okruchem Bożego Chleba. Kolejne „Mickiewiczowskie Wigilie” obfitowały w różnorodne, często tragiczne wydarzenia, takie jak wojna, śmierć rodziców, zawód miłosny, więzienie, choroba i śmierć żony. Poszczególne sceny doskonale zobrazowali uczniowie klas II i młodzi aktorzy teatru „Adamus”, m.in. poprzez zbiorową recytację „Ody do Młodości” czy zaprezentowanie krótkiej etiudy na podstawie „Dziadów cz. II”. Reżyser do poszczególnych części biografii poety wykorzystał również fragmenty osobistej korespondencji Mickiewicza oraz motywy zaczerpnięte z różnych dzieł obrazujących historyczne tło biografii poety. Poszczególne sceny przeplatane były prezentacjami multimedialnymi i utworami „Tango na głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz „Miejcie nadzieję” w wykonaniu wokalistek szkolnego koła wokalnego. Niezwykle wzruszający był opis ostatniej „stacji” na szlaku ziemskiej wędrówki Wieszcza. Warto przytoczyć jego fragment: „25 listopada 1855 roku, na dzień przed śmiercią poety, synowie zasiedli do stołu, by jak zwykle ułożyć listy imieninowe dla taty i posłać je do dalekiej Turcji, tak, by dotarły na Wigilię Bożego Narodzenia: „ Kochany Ojcze, sprawujemy się dobrze i bawimy w domu, ale nigdy nie będziemy się bawić tak dobrze, jak gdy byłeś tutaj. Wracaj do nas prędko”. Adam Mickiewicz nie wrócił. Zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu.

 

GALERIA

„Święto Patrona” Liceum Ogólnokształcącego w Górze:

Scenariusz i reżyseria montażu poetycko-muzycznego: Maciej Kostyk

Oprawa muzyczno-wokalna: Alicja Sajdak, Maciej Kostyk

Opracowanie testu i przeprowadzenie konkursu „Biografia Adama Mickiewicza”:

Dorota Jochaniak-Dolatowska, Ewelina Waląg, Dorota Nowak, Maciej Kostyk

Scenografia: Joanna Krzyszkiewicz- Stojanowska

Zdjęcia: ks Łukasz Gołąbek

Wystąpili: Aleksandra Bielawska, Kamil Błażejewski, Ada Figiel, Kacper Hryń, Aleksandra Monkiewicz, Nicola Podgórska, Xaver Tabaka, Mirosław Wesołowski

Sceny zbiorowe: uczniowie klasy I i II Liceum Ogólnokształcącego w Górze

Śpiew: uczennice szkolnego koła wokalnego

Utwory instrumentalne: Natalia Maczuga, Klaudia Łopuszyńska.