Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Informujemy, że w dniach 28 marca - 2 kwietnia szkoła będzie nieczynna.

30 listopada w całym kraju odbyły się eliminacje szkolne ogólnopolskiego konkursu historycznego „IX Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.”

Organizatorem tego wyjątkowego i prestiżowego edukacyjnego wydarzenia jest Fundacja „Solidarności” z Gdańska. Olimpiada składa się z trzech etapów – szkolnego, wojewódzkiego i centralnego.

Jej uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę z najnowszej historii kraju, a konkretnie z lat 1970-1990. W konkursie mogą brać udział wyłącznie uczniowie klas trzecich liceum lub czwartych technikum.
W pierwszym etapie czyli eliminacjach szkolnych, zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań o różnym stopniu trudności. Awans do etapu wojewódzkiego mogło wywalczyć tylko dwóch uczniów z każdej szkoły z najwyższą liczbą punktów i po przekroczeniu określonego przez organizatorów limitu punktowego.
W Liceum Ogólnokształcącym w Górze do eliminacji szkolnych przystąpiło 5 uczniów: Jacek Kmiotek i Dawid Perzyński z kl. IIIa oraz Aleksandra Bielawska, Kacper Michalski i Bartosz Szczęśniak z kl. IIIb. Poziom rywalizacji był niezwykle wysoki, o zajęciu poszczególnionych lokat zadecydowały niewielkie różnice punktowe. O zajęciu drugiego premiowanego awansem miejsca musiała zadecydować dogrywka. Ostatecznie do etapu wojewódzkiego awansowała Aleksandra Bielawska i Jacek Kmiotek.
Do udziału w konkursie górowskich licealistów zachęcili nauczyciele historii: pan Artur Małecki i pan Tomasz Woźniczka.
Etap wojewódzki konkursu odbędzie się w marcu przyszłego roku w 16 miastach wojewódzkich. Najlepsi z nich powalczą o stypendia naukowe i indeksy na studia w trakcie wielkiego finału VIII edycji, który odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Gdyni.
Patronaty honorowe nad konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerami projektu są: Miasto Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronaty medialne nad VII edycją objęło: TVP Historia, Polska Press Grupa, Onet.pl, Tysol.pl i Radio Gdańsk.