Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Informujemy, że w dniach 28 marca - 2 kwietnia szkoła będzie nieczynna.

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”.


Nazwiska nagrodzonych uczniów i studentów konkursu, od trzech lat organizowanego z inicjatywy marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek ogłoszono w Sali Kolumnowej Sejmu podczas uroczystej gali prezentowanej przez Telewizję Polską dnia 2 maja o godz. 14:25. w programie 1.


W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a także prezesi TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Obecna była również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu oraz Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. „Nie możemy pozwolić, by pamięć o tamtym okrucieństwie zniknęła. Mamy obowiązek przenosić ja na następne pokolenia – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas gali finałowej III edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. – Ci, którzy umierali w dramatycznych okolicznościach w Katyniu, bali się, że nikt o tym się nigdy nie dowie, nikt nie będzie pamiętał, nikt nie odnajdzie ich grobów. Dzisiaj tę prawdę odkrywamy, ale ta zbrodnia, która była zbrodnią ludobójstwa, nigdy nie była osądzona i ukarana. Dzisiaj mamy powtórkę na Ukrainie. To jest ostrzeżenie pokazujące, że ten reżim nie zmienił się, nie zmieniły się też metody – dodała. Odnosząc się do tegorocznej III edycji konkursu Marszałek Sejmu powiedziała - „Ta edycja była wyjątkowa, myślę, że również dla uczestników. Po naszej, wschodniej stronie widzimy, że trwa okrutna, mordercza wojna z narodem Ukraińskim. Widzimy, że najeźdźca jest dokładnie ten sam, który 82 lata temu dokonał masowej egzekucji polskich oficerów, polskiej inteligencji Elżbieta Witek zauważyła, że tak, jak Sowieci chcieli zniszczyć polski naród, tak współczesna Rosja niszczy naród ukraiński.
Konkurs skierowany był do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: tekst piosenki, literackiej, plastycznej oraz scenariusz lekcji.
Galę prowadzili Agata Konarska i Marcin Kwaśny, a oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy na zaproszenie marszałek Sejmu zwiedzili Muzeum Katyńskie w Warszawie.
Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
W Komitecie Organizacyjnym zasiadali Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka. Patronami medialnymi konkursu byli Telewizja Polska oraz Polskie Radio S.A. Mecenasem gali była Grupa PZU, a darczyńcami: Fundacja Banku Pekao S.A im. dr. Mariana Kantona, Fundacja LOTOS oraz Fundacja ORLEN. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza.
W tegorocznej edycji konkursu wzięła udział Aleksandra Monkiewicz, uczennica kl,. IIIc3 Liceum Ogólnokształcącego w Górze. Górowska licealistka wystąpiła w kategorii literackiej prezentując pracę pod tytułem „Ogłaszam alarm dla państwa”. Autorka w swoisty sposób nawiązała do tradycji katyńskiej u współczesnego społeczeństwa, jednocześnie odwołując się do wydarzeń z ostatnich miesięcy tj. wojny na Ukrainie. Wymowę tekstu w szczególny sposób uwypukliły wykorzystane fragmenty wierszy z kręgu tzw. „poezji katyńskiej”.
Co prawda praca Aleksandry nie znalazła się w gronie 10 nagrodzonych laureatów z całej Polski, ale i tak autorka zasługuje na wielkie słowa uznania. Do konkursu Aleksandrę zachęcił jednocześnie udzielając niezbędnego wsparcia merytorycznego pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos, natomiast niezbędnych wskazówek literackich udzielił pan Maciej Kostyk, nauczyciel j. polskiego w Liceum Ogólnokształcącego w Górze.