Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Aleksandra Satora i Oliwia Szewiało, uczennice kl. IIIa4 Liceum Ogólnokształcącego w Górze biorą udział w projekcie, którego celem jest uzyskanie mandatu posła XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.


Organizatorem XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Temat tegorocznych obrad brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Uczniowie w dwuosobowych zespołach mają za zadanie znaleźć odpowiednią do tematu postać, sporządzić jej biografię oraz m.in. zaplanować i przeprowadzić szereg działań związanych z upowszechnieniem sylwetki bohatera, zaangażować sojuszników do projektu, wykonać opis przeprowadzonych działań wskazując w sprawozdaniu na plusy i minusy realizacji projektu.
Zespół, po wykonaniu zadania rekrutacyjnego jest zobowiązany do dnia 4 kwietnia 2022 r. opublikować relację z wykonania zadania na platformie internetowej znajdującej się na stronie internetowej SdiM.
Głównym celem SDiM jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.
Województwo dolnośląskie reprezentowane będzie przez 30 posłów – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy uzyskali największą liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.
Aleksandra i Oliwia postanowiły zaprezentować postać porucznika Józefa Barylskiego mieszkańca Góry, niezwykle skromnego człowieka o bogatej przeszłości historycznej.
Józef Barylski urodził się 4 września 1912 r. we Lwowie a zmarł 21 stycznia 1981 r. w Górze. W 1933 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową w 19. pp. we Lwowie (Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy), gdzie uzyskał stopień plutonowego. 1 września 1939 r. przydzielony do 36 pp w Warszawie. Uczestnik wojny obronnej. W czasie wojny ranny i przewieziony do szpitala Ujazdowskiego, gdzie przebywał do lutego 1940 r. Uciekł i ukrywał się przed Niemcami. Po napaści III Rzeszy na ZSRR wstąpił do ZWZ Lwów – Śródmieście i objął dowództwo plutonu. W 1942 r. wstąpił do AK i działał na odcinku Lwów – Południe. Jesienią 1942 r. Szef Okręgu Wywiadu Wojskowego Lwów powierzył mu zorganizowanie na terenie Lwowa komórki wywiadu nad którą objął dowództwo (Szef Wywiadu na miasto Lwów) i pełnił tą funkcję do lipca 1944 r. Używał pseudonimu „Bartek”. W listopadzie 1943 r. rozkazem ppłk Bolesława Tomaszewskiego awansowany na stopień porucznika. W sierpniu 1944 r. jako szef wywiadu zasiadał w sztabie Komendy Okręgu Lwów „NIE”. Działał w powojennej konspiracji. Wchodził w skład sztabu 1 Brygady Kadrowej 5 Dywizji Lwowskiej Eksterytorialnego Okręgu Lwów WiN. Po wojnie rozpracowywany przez UB. Utrzymywał kontakty z byłym środowiskiem konspiracyjnym. Spisał obszerne wspomnienia, udzielał się społecznie. Pełnił funkcje: Przewodniczący Komisji Historycznej ZBOWiD Oddział Powiatowy w Górze, członek Komisji Historycznej Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD we Wrocławiu, po reformie administracyjnej w Lesznie. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim. W 1971 r. przedstawiony do odznaczenia orderem Virtuti Militari.
Górowskie licealistki wykorzystując dostępne materiały źródłowe opracowały biografię porucznika Barylskiego oraz podjęły szereg działań mających na celu rozpropagowanie wiedzy o jego życiu i działalności w środowisku górowskim. W tym miejscu wielkie słowa podziękowania należą się panu Kamilowi Kutnemu, absolwentowi LO w Górze, historykowi i regionaliście, który udostępnił dziewczynom wiele cennych materiałów archiwalnych.
Aleksandra i Oliwia w realizację projektu zaangażowały też wiele osób ze środowiska górowskiego: młodzież, nauczycieli z dyrektorem LO panią Magdaleną Mielczarek i wicedyrektorem panem Mirosławem Wesołowskim oraz mieszkańców miasta.
Górowskie licealistki do udziału w projekcie zachęcił, jednocześnie udzielając im niezbędnego wsparcia merytorycznego, pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w Liceum Ogólnokształcących w Górze.
Zgodnie z regulaminem Aleksandra i Oliwia do dnia 4 kwietnia przesłały niezbędne materiały z realizacji projektu do organizatorów projektu tj. Kancelarii Sejmu RP. Teraz nie zostaje im już nic innego, jak tylko czekać na ostateczne wyniki, a te zostaną ogłoszone 29 kwietnia 2022.
Trzymamy kciuki!

 

sdim_001

sdim_005

 

sdim_006

sdim_004

 

sdim_003

 

sdim_002