Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Byle do wiosny!

Pragniemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”, stanowiącego element VI edycji ogólnopolskiej kampanii „BohaterON - włącz historię!” którego celem było promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego.


Projekt został zorganizowany przez Fundację Rosa, Fundację Sensoria oraz Fundację Pokolenia Kolumbów pod patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, natomiast partnerem merytorycznym Projektu był Instytut Pamięci Narodowej. Nad prawidłową realizacją wszystkich założeń projektu czuwali: Pani Joanna Krzyszkiewicz- Stojanowska, Pani Edyta Turowska oraz Pan Tomasz Woźniczka.


W ramach realizacji projektu przeprowadzono cykl zajęć w oparciu o scenariusze " Głód, brud i wesela - życie codzienne podczas Powstania Warszawskiego.Nasi uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji o tym, że oprócz prowadzenia swoich działań podziemnych, powstańcy wiedli tzw. życie codzienne. Inne, niż w naszym rozumieniu, ale nie pozbawione prozy życia, którą znamy. Dowiedzieli się, jak wyglądało funkcjonowanie powstańców pomijając perspektywę walk. Co jedli, gdzie spali, jak dbali o higienę? Jak wyglądały śluby i wesela w tamtych czasach?Młodzież naszej szkoły wykazała się niebywałym talentem aktorskim przygotowując scenki dramowe dotyczące chociażby zdobywania pożywienia czy organizowania ślubów i wesel i stworzyła okoliczności „bycia w sytuacji” , wykorzystując spontaniczność, emocjonalność i naturalne reakcje . Wcielając się w role powstańców uświadomili sobie, że każdy z nich miał swoje marzenia, pragnienia, słabości i wątpliwości. W trakcie realizacji projektu prezentowano na zajęciach historii twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybrane wiersze, piosenkę "Elegia o chłopcu polskim" w wykonaniu Grzegorza Wilka oraz fragmenty programu "Muzyczna podróż w czasie w poezję Pokolenia Kolumbów", co cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Przeprowadzano pogadanki z uczniami na temat "Miejsca Powstania Warszawskiego w pamięci zbiorowej Polaków". Dopełnieniem wszystkich działań było wykonanie przepięknych kartek z życzeniami do wybranego Powstańca Warszawskiego, które to dowody uznania za pośrednictwem Fundacji trafiły do Powstańców, miejmy nadzieję, że tak, jak w latach ubiegłych stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń. Za udział w akcji upamiętniającej 77rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnującej pamięć o jej uczestnikach nasze Liceum otrzymało podziękowania od organizatorów. Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.