Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

Wydarzenie określane często jako „Noc Generała” jest jedną z najciemniejszych kart naszej współczesnej historii.


W Liceum Ogólnokształcącym w Górze w tym dniu z inicjatywy nauczyciela historii pana Tomasza Woźniczki zostały przeprowadzone zajęcia pod hasłem „Czas Apokalipsy – Stan Wojenny 13. grudnia 1981.” Uczestniczyła w nich młodzież z kl. IIIa4 – grupa humanistyczna. Osnową dla której oparto rocznicową lekcję, było słynne zdjęcie wykonane przez amerykańskiego korespondenta Chrisa Niedenthala.
Historia tej znanej na całym świecie fotografii jest po prostu niesamowita i warta przypomnienia. Tamtego pamiętnego dnia Chris przejeżdżał samochodem ulicą Rakowiecką wraz z amerykańskim fotografem, korespondentem "TIME”, oraz polskim operatorem. W pewnej chwili zobaczyli, co dzieje się przed kinem Moskwa i zaczęli fotografować z wnętrza samochodu. Było to o tyle niebezpieczne, że samo chodzenie z aparatem fotograficznym po ulicy w tamtym czasie groziło aresztowaniem, o fotografowaniu żołnierzy nie wspominając. Niedenthal, wiedząc, że ma przed sobą doskonały materiał do gazety, musiał szybko znaleźć odpowiednie miejsce do zrobienia dobrego ujęcia z ukrycia. Na szczęście udało mu się odnaleźć otwartą klatkę schodową, z której rozpościerał się znakomity widok na kino Moskwa. W ciągu krótkiej chwili powstało zdjęcie, które przeszło do historii.
Uczniowie zapoznali się również z innymi istotnymi wydarzeniami związanymi z wprowadzeniem stanu wojennego. Po pierwsze obejrzeli fragmenty archiwalnego przemówienie generała Jaruzelskiego dotyczącego wprowadzenia stanu wojennego. Następnie mogli się dowiedzieć, co to był WRON, czym było i jakie działania podejmowało w tym czasie ZOMO, o strajku w kopalni „Wujek” i wielu innych istotnych sprawach z tamtych pamiętnych dni. Nie zabrakło też miejsca na elementy humorystyczne, np,. dlaczego zabrakło popularnego programu dla dzieci „Teleranek”. Następnie uczniowie „zwiedzili” wirtualną wystawę „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981–1983” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Opowiada ona o jednym z najbardziej tragicznych okresów z najnowszej historii Polski. Składają się na nią archiwalne ilustracje, przede wszystkim z archiwum IPN, które w układzie chronologicznym przedstawiają wybrane wydarzenia z lat 1981–1983. Ich zbiorowym bohaterem jest społeczeństwo polskie z początku lat osiemdziesiątych.
Uczniowie wyrazili swoje zainteresowanie prezentowaną tematyką, a jedna z uczennic spontanicznie wykonała plakat będący swoistym podsumowaniem rocznicowych zajęć.
Na zakończenie młodzież oddała hołd ofiarom stanu wojennego oraz została zachęcona do wzięcia udziału w akcji „Zapal światło wolności”.