Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Klaudia Buła, Oliwia Niezgoda, Aleksandra Satora, Oliwia Szewiało i Alina Urbaniak - uczennice kl. IIIa4 Liceum Ogólnokształcącego w Górze wzięły udział w projekcie pod hasłem „Postacie II RP na Dolnym Śląsku”. Został on zorganizowany przez przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w ramach programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu.


Uczestnikami tego przedsięwzięcia mogli być uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych z Dolnego Śląska.


Zadaniem uczestników było wyszukanie osób, które żyły i działały w czasach II Rzeczpospolitej i po wojnie były związane z danym powiatem na terenie Dolnego Śląska. Postać ta mogła w nim żyć i pracować, bądź została w nim pochowana. Nie istotna jest profesja tego człowieka, mógł to być uczestnik walk o niepodległość Polski, żołnierz II wojny światowej, naukowiec, nauczyciel, prawnik, lekarz, polityk, działacz społeczny, artysta, etc.
Uczennice górowskiego liceum zaprezentowały postać Jana Karola Franka. Niezwykle skromny człowiek, z zawodu nauczyciel, przez wiele lat kierownik Szkoły Podstawowej, był przede wszystkim wielkim społecznikiem, który złotymi zgłoskami zapisał się w powojennych dziejach miasta. Niewielu jednak zapewne wie, że jego życie w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej było niezwykle barwne i obfitowało wiele, często dramatycznych, zdarzeń. Można by nawet rzec, że pewne wątki biograficzne pana Jana mogły by być kanwą niejednego filmu przygodowego.
Dziewczyny opracowały poszczególne wątki biograficzne naszego bohatera w oparciu o bogaty materiał źródłowy (wspomnienia pana Jana, relacje członków rodziny, artykuły prasowe, pamiątki rodzinne itp.). Ponadto zwiedziły wiele miejsc związanych z osobą pana Franka w Wąsoszu, m.in ulicę noszącej jego imię. Ponadto w szczególny sposób upamiętniły tworząc na jego cześć wiersz oraz przeprowadziły wśród koleżanek i kolegów specjalne zajęcia, na których przybliżyły postać Jana Franka. Koordynatorem projektu oraz opiekunem merytorycznym grupy górowskich licealistek był pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w Liceum Ogólnokształcącym we Górze.
Zaprezentowany biogram/postać/praca zostaną w niedalekiej przyszłości umieszczona na stronie www.ocalamy.pl w specjalnie zaprojektowanej zakładce. Ponadto planuje się zorganizowanie w przyszłym roku targów historycznych, na których szkoły będą mogły wystawić stoisko poświęcone historii swojej postaci.

img_20211110_132428