Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Co ma ze sobą wspólnego hip-hop z założeniami profilaktycznymi? Krótko mówiąc, autentyzm zamknięty w opowieść, które jako wspólnota szkolna mogliśmy doświadczyć w trakcie dwugodzinnego spektaklu autorstwa Bęsia i DJ Yonasa.

Sama kwestia autorstwa jest tu trudnym do zdiagnozowania pojęciem, bowiem prezentowane przez RYMcerzy treści nie wynikały z racjonalnie czy komercyjnie przemyślanego planu, ale autobiograficznych narracji obnażających często najtrudniejsze momenty w życiu, bo te odnoszące się do uzależnienia i związanych z nim zmagań z 2006 roku.

Piętnaście lat i tysiąc dwieście szkół później te jednostkowe opowieści stały się i naszym udziałem, wpisując się w realizację programu profilaktycznego zmierzającego do aktywizacji rówieśniczej, umocnienia i rozwinięcia świadomości mówienia "nie" w sytuacjach niebezpiecznych czy sfokusowania na zdrowy styl życia. A wszystko to zostało okraszone rytmicznymi dźwiękami, które i nam dały możliwość artystycznego wyrażenia w konkursowym freestyle'u. 

 

 

Relacja Pana Tomasza Woźniczki

 

9 listopada w auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze wystąpił zespół RYMcerze.
Duet hip-hopowy Bęsiu (Łukasz Bęś) i DJ Yonas (Jonaytan Blank) zaprezentowali program profilaktyczny pod hasłem „Nie zmarnuj swojego życia”. Jest on niezwykle popularny, do tej pory sympatyczni raperzy poruszyli serca 260 000 młodych ludzi na spotkaniach w ponad 400 placówkach edukacyjnych w Polsce i na świecie.
Spotkanie z młodzieżą w auli liceum trwało ponad 90 minut, w jego trakcie muzycy opowiadali o swoim, często niepozbawionym „zakrętów” życiu oraz zaprezentowali kilka utworów ze swojego bogatego repertuaru. Raperzy, jak sami podkreślają, są wdzięczni Bogu za projekt, w którym są całym sercem. Było to juz drugie spotkanie sympatycznych muzyków z młodzieżą LO w Górze, poprzednie miało miejsce w 2018 roku.
Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami oraz samych raperów tj. Bęsia i DJ Yonasa. Muzycy od wielu lat zapraszani są na największe chrześcijańskie festiwale, rekolekcje, spotkania w domach dziecka, ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, poprawczakach, zakładach karnych, więzieniach w całej Polsce.
Ambasadorami projektu są znane osobistości ze świata kultury i sportu: Jerzy Dudek, Maciej Musiał, Tomasz Adamek, Marcin Kwaśny, Dominika Figurska i Sonny Sandoval z zespołu P.O.D. Patronem projektu jest Fundacja Edukacja z Wartościami, a patronem honorowym Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości.