Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

7 kwietnia 2024r. w Liceum Ogólnokształcącym im.A. Mickiewicza w Górze mieliśmy zaszczyt posłuchać dwóch wybitnych językoznawców Prof.Jana Miodka z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktorantkę, wykładowczynię Maksi Kozińską z Anglia Ruskin University Cambridge, która również pełni rolę dyrektora PSS w Londynie.


Prof. Jan Miodek niekwestionowany autorytet w dziedzinie językoznawstwa wygłosił fascynujący wykład o zawiłościach języka polskiego.

Profesor poruszył również kilka istotnych kwestii, zwrócił uwagę na poprawne używanie zdrobnień, zapożyczeń a także mówił dlaczego warto dbać o poprawność polszczyzny oraz unikać błędów i świadomie wybierać leksemy. Kolejnym gościem, który przyjechał do nas aż z Londynu była Maksi Kozińska. Podzieliła się z nami swoimi obserwacjami dotyczącymi języka polskiego w brytyjskim kontekście a także powiedziała jak to jest nauczać oraz studiować na czwartej w rankingu najlepszej uczelni na świecie. Wyjaśniła również jak ważny jest wybór odpowiedniego uniwersytetu oraz studiów , ponieważ są to drzwi do fascynującej, naukowej przygody.
Obaj prelegenci podkreślili, jak ważne jest dbanie o swój język ojczysty, który przecież jest nie tylko narzędziem komunikacji ale też nośnikiem naszej kultury.
Pamiętajmy, język jest naszym dziedzictwem i warto go pielęgnować!!!


Opiekun projektu: Joanna Botwin

Fot. Dominik Spieć

GALERIA