Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

W piątek, 5 kwietnia miał miejsce „Piątek z historią”, czyli Dzień Otwarty w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym szczególny wydarzeniu odbywającym się tylko raz w roku, uczestniczyła 17-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

Inicjatorem i głównym organizatorem wyjazdu do Wrocławia była pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i WoS w LO w Górze.


W tym roku obok górowskich licealistów w serii wykładów i prezentacji uczestniczyli również uczniowie z II, IX i X LO we Wrocławiu, II LO w Oleśnicy, oraz ZS Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich.
Wszystkich uczestników serdecznie powitał dyrektor Instytutu Historycznego Uwr. prof. Filip Wolański, po czym dokonał prezentacji kierunków i specjalizacji w IH Uwr.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali świetnych wykładów i prezentacji pracowników naukowych Instytutu Historycznego: prof. Andrzeja Wypustka - „Gender i LGBT+ w świecie grecko-rzymskim, prof. Stanisława Rosika - „ Trzygław i Bóg Niemców w nadodrzańskiej metropolii Pomorzan – walka o „rząd dusz” w dobie misji św. Ottona z Bambergu nad Bałtykiem (lata 20. XII w.)” oraz prof. Jakuba Tyszkiewicza - „Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych 1948 r.”.
Przebieg wydarzenia koordynowała dr hab. Dagmara Adamska, prof. UWr, przy wsparciu całego Zespołu ds. Promocji Instytutu Historycznego oraz wielkiej pomocy Kół Naukowych Instytutu Historycznego. Warto dodać, że oferta kół była niezwykle bogata i spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów dolnośląskich szkół.
Wydarzeniu stowarzyszyło ogromne zainteresowanie, sala audytoryjna wypełniona była do ostatniego miejsca, niektórzy uczniowie „okupowali” również schody.
Ze względu na wyczerpanie limitu miejsc pozostali zainteresowani wykładami uczniowie mogli obejrzeć bezpośrednią relację na Platformie Teams:
https://tiny.pl/d7rb4

Fot. Instytut Historii Uwr, Tomasz Woźniczka