Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
„Słońce listopada mrozy zapowiada”.

W dniach 20- 21 maja 144 młodych ludzi z całej Polski, którzy przeszli etap lokalny i regionalny uczestniczyło w III Ogólnopolskich Zawodach Projektowych Centrum Mistrzostwa Informatycznego.


Nasz zespół pod opieką naszego nauczyciela Grzegorza Goździewicza w składzie Julia Stankiewicz, Weronika Jakubik, Zuzanna Latka, Mikołaj Wołowicz Cezary Hajczewski zmierzył się z 4 zadaniami finałowymi przygotowanymi przez zespół ekspertów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej pod przewodnictwem prof. dr. Marcina Markowskiego z Politechniki Wrocławskiej.

Ocena rozwiązań podczas etapu finałowego dokonana była na podstawie realizacji zadań przez robota na przygotowanych przez komisję torach. Uczniowie mieli do rozwiązania w ciągu dwóch dni, złożone problemy które wymagały przygotowania i zaprogramowania robota. Programowanie robota to proces, który polega na napisaniu kodu lub skryptu, który umożliwi robotowi wykonanie określonych zadań. Wymaga to od programisty nie tylko wiedzy na temat języków programowania, ale również znajomości zasad działania robota oraz matematyki i fizyki. Programista musi dokładnie zrozumieć wymagania zadania, które robot ma wykonać, i odpowiednio zaprojektować kod, aby robot mógł je wykonać.
Organizatorem zawodów była Politechnika Łódzka oraz Partnerzy – Uczelnie Wyższe: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska i Politechnika Warszawska. W projekcie CMI uczestniczyło 40 tysięcy młodzieży oraz 1200 nauczycieli, którzy prowadzili koła z robotyki i algorytmiki.
Tegoroczne zawody odbywały się w trzech etapach: etap lokalny rozwiazywanie zadań eliminacyjnych w szkole, gdzie dwie drużyny uczniów z naszej szkoły uzyskały 2 pierwsze miejsca w rankingu i awanowały do kolejnego etapu. Następnie na etapie regionalnym rozgrywanym na Politechnikce Wrocławskiej w dniu 22.04.2022 r. zajęły trzecie i czwarte miejsce, a jedna z drużyn awansowała na etap ogólnokrajowy – finał mistrzostw CMI organizowany Politechnikę Łódzką. Nasi uczniowie podczas zmagań finałowych zajęli jedenaste miejsce co jest bardzo dobrym wynikiem. Dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom i opiekunowi za reprezentowanie LO w Górze wśród najlepszych szkół w Polsce.
Miło jest nam również poinformować, że nauczyciel naszej szkoły p. Grzegorz Goździewicz otrzymał tytuł ambasadora projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego który przyznano ok. 30 uczestnikom projektu za szczególne zaangażowanie w rozwój i działalność ogólnopolskiego projektu grantowego, promocję nauki programowania i algorytmiki wśród dzieci i młodzieży, dzielenie się swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami z innymi edukatorami i edukatorkami, za przewodzenie i towarzyszenie młodym ludziom w cyfrowym świecie.