Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
„Słońce listopada mrozy zapowiada”.

Mikołaj Kapitaniec i Patryk Janasik, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Górze zostali zakwalifikowani do udziału w XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.


Wyniki postępowania rekrutacyjnego zostały ogłoszone 28 kwietnia br. Obydwaj licealiści spisali się znakomicie i uzyskali jeden z czołowych wyników wśród uczniów dolnośląskich szkół.

Z tego względu będą uczestniczyć 1 czerwca br. w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w sali plenarnej Sejmu RP. Temat tegorocznej sesji SdiM brzmiał: „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim. Niezwykle cieszy uzyskany wynik, poparty ciężką i do tego merytorycznie rzetelną pracą, w sytuacji gdy na wykonanie wszystkich zadań uczniowie mieli niecały miesiąc czasu. Chłopcy postanowili podjąć szereg działań w celu zaprezentowania postaci żydowskiego polityka z okresu II wojny światowej Szmula Zygielbojma. W recenzji jury zamieszczonej na stronie SDiM o projekcie górowskich licealistów przeczytać możemy m.in: „Wartością dodaną jest nie tylko zdobyta przez Was wiedza, ale sam proces poszukiwań. Podaliście źródła, wskazaliście sojuszników, napisaliście sprawozdanie, w którym wskazaliście plusy i minusy Waszych działań, oraz odnieśliście się zarówno w opisie jak i w filmie do czasów współczesnych. Myślę, że zdobyte w tym projekcie doświadczenie zaowocuje w przyszłości”.
Koordynatorem działań licealistów był pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i Wos w LO w Górze.
Gratulujemy obydwu uczniom uzyskania mandatu posła SDiM i życzymy owocnych obrad plenarnych 1 czerwca!