Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
„Słońce listopada mrozy zapowiada”.

24 marca 2023 roku w Przystanku Historia im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu odbyła się druga część cyklu warsztatów dla nauczycieli „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”.


Szkolenie jest przeznaczone dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych i realizowane jest przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.


Cały cykl szkoleń cyklu wykładów i warsztatów w trakcie których, nauczyciele wzbogacają swoją wiedzę, poznają materiały edukacyjne IPN i narzędzia multimedialne. Prowadzący przypominają o wysiłku zbrojnym Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz omawiają losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa.
W szkoleniu bierze udział pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i WOS w Liceum Ogólnokształcącym w Górze.
Inauguracji szkolenia w dniu 24 marca dokonał dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr Kamil Dworaczek, przedstawiając założenia projektu. Głównym koordynatorem szkolenia jest Jerzy Rudnicki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.
W trakcie trwających ponad 4 godziny zajęć prelekcje do uczestników wygłosili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Pierwszy wykład pt. „Generał Stanisław Sosabowski wygłosił dr Daniel Koreś, następny „Wojna dżentelmenów Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich” zaprezentowała Joanna Dardzińska.
„Generał Kazimierz Sosnkowski. W 80. Rocznicę mianowania Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych” to tytuł niezwykle interesującego wykładu autorstwa dr hab. Jerzego Kirszaka. Po jego zakończeniu pojawiło się wiele pytań, na które prelegent szczegółowo odpowiadał. Niestety ramy czasowe nie pozwoliły na rozwinięcie dyskusji, ale istniała możliwość zakupu publikacji o charakterze biograficznym autorstwa dr hab Jerzego Kirszaka pt. „Generał Kazimierz Sosnkowski 1885-1969”.
Na zakończenie o tym jak infografiki i gry Instytutu Pamięci Narodowej mogą być przydatnym narzędziem w edukacji historycznej opowiedzieli pan Jerzy Rudnicki i pan Stanisław Kiełb z OBEN IPN Wrocław.
Szkoleniu towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Losy Polaków w czasie II Wojny Światowej”.

 

GALERIA fot. T. Woźniczka