Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
„Słońce listopada mrozy zapowiada”.

15 marca w auli Liceum Ogólnokształcącego im.Adama Mickiewicza uroczyście upamiętniliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Pani Dyrektor Magdalena Mielczarek uroczyście powitała wszystkich gości oraz podkreśliła, jak ważne jest propagowanie wśród społeczności, zwłaszcza szkolnej świadomości językowej.

Zuzanna Butkiewicz i Mikołaj Gęsiecki kolejno odsłaniali przebieg wydarzenia wcielajac się w rolę konferansjerów. Natomiast Róża Berus i Tomasz Koziołkowski z klasy 1b przeprowadzając z dziennikarską dociekliwością wywiad przybliżyli wszystkim zgromadzonym postać Francoisa i jego percepcji Polski oraz Francji. Uczniowie zapoznali się z ciekawostkami związanymi z językiem polskim, rywalizowali w konkursie z wiedzy o języku ojczystym a także wysłuchali koncertu pochodzącego z Wandei we Francji Francois Martineau, który urzekł kilka lat temu swoim występem jury w programie telewizyjnym
,,Mam talent,,.
Była to magiczna, niezwykła muzyczna podróż między Sekwaną a Wisłą.
Artysta przeniósł nas w klimat paryskich uliczek czasów Bohemy, poczuliśmy się jak na Montparnasse. Wykonał też szlagiery polskich artystów w języku polskim i francuskim oraz pokazał, że język polski jest przyjazny obcokrajowcom.
W naszej szkole pielęgnujemy i szanujmy język macierzysty, dbamy o jego poprawność, ponieważ to on jest symbolem naszej tożsamości i naszym dziedzictwem kulturowym.