Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Byle do wiosny!

Mimo, iż jubileusz 75-lecia szkoły oraz XII Zjazd Absolwentów przeszedł do historii, to jednak jego echa nie milkną. 

Otrzymaliśmy liczne pozdrowienia i gratulacje, wśród których znalazły się te od Pana Jana Czernika, dziś  99-letniego, absolwenta matury dla dorosłych 1947 roku. W związku z uzyskaniem zgody od Pana Jana na udostępnienie listu przedstawiamy go w całości, a także nadesłane pamiątkowe zdjęcia. Panu Janowi dziękując serdecznie życzymy wspaniałego zdrowia, wszelkiej pomyślności i w dalszym ciągu tak imponującego hartu ducha.

 

"Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Górze


77 lat temu , bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej , trudem niewielkiego grona pedagogicznego spośród osadników przybyłych w maju 1945 roku , powstała w Górze szkoła średnia –Państwowe Gimnazjum i Liceum w Górze Śląskiej.
Byłem uczniem Liceum dla dorosłych w maturą w 1947 roku. To były dla mnie bardzo ważne i wspaniałe lata. Wspomnieniami z tamtych czasów dzieliłem się niejednokrotnie na kilku zjazdach absolwentów. Obecnie skończyłem już 99 lat i nie uczestniczę w tegorocznym zjeździe. Jednak , chociaż z daleka, ale jestem myślami z Wami. 77 lat historii polskiej szkoły ogólnokształcącej w Górze to lata wytężonej i ofiarnej pracy nauczycieli oddanych idei wychowania młodzieży. To wielkie dzieło edukacji, wzbogacania myśli pedagogicznej, tradycji i patriotyzmu. To także wychowankowie, wspaniała sztafeta pokoleń.
Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje dyrekcji, nauczycielom i uczniom. Życzę, aby nadchodzące lata obfitowały w wysokie osiągnięcia i sukcesy. Niech wzrasta poziom nauczania a szkoła osiąga wysokie lokaty w ogólnopolskich rankingach oraz zdobywa laury i nagrody.
A nade wszystko życzę Wszystkim ,aby lata spędzone w szkole, czy to z jednej czy z drugiej strony katedry, były miłym wspomnieniem na całe życie.


Z pozdrowieniami
Jan Czerniak ( matura dla dorosłych w 1947)"

 

List wersja oryginalna