Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
„Słońce listopada mrozy zapowiada”.

Już po raz ósmy uczniowie klas szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przetestować swoją wiedzę w konkursie „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.”

Organizatorem tego wyjątkowego i prestiżowego edukacyjnego wydarzenia jest Fundacja „Solidarności” z Gdańska. Olimpiada składa się z trzech etapów – szkolnego, wojewódzkiego i centralnego. Jej uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę z najnowszej historii kraju a konkretnie z lat 1970-1990.


We wtorek 23 listopada uczniowie w całej Polsce przystąpili do pierwszego etapu konkursu - eliminacji szkolnych. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań o różnym stopniu trudności. Awans do etapu wojewódzkiego mogło wywalczyć tylko dwóch uczniów z każdej szkoły z najwyższą liczbą punktów i po przekroczeniu określonego przez organizatorów limitu punktowego.
W Liceum Ogólnokształcącym w Górze awans do etapu wojewódzkiego Olimpiady uzyskali: Mateusz Janik i Klaudia Buła z kl. IIIa4.
Do udziału w konkursie górowskich licealistów zachęcił pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos.
Etap wojewódzki konkursu odbędzie się w marcu 2022 roku w 16 miastach wojewódzkich. Najlepsi z nich powalczą o stypendia naukowe i indeksy na studia w trakcie finału VIII edycji, który odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Łodzi.
Patronaty honorowe nad konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerami projektu są: Miasto Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronaty medialne nad VII edycją objęło: TVP Historia, Polska Press Grupa, Onet.pl, Tysol.pl i Radio Gdańsk.