Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Maturzysto sprawdź ważne dla Ciebie informacje w zakładce MATURA

17 listopada w auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbyła się szkolna uroczystość związana z 103. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Po zaśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego oraz wciągnięciu flagi narodowej, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zaprosił całą społeczną szkolną do uczestnictwa w okolicznościowym programie słowno-muzycznym.


Występ uczniów liceum rozpoczął się od wykonania przez chórek szkolny słynnej „Roty” Marii Konopnickiej, a następnie ze sceny popłynęły słowa wielu patriotycznych pieśni – „Szara Piechota”, „Pierwsza Kadrowa”, „Uwierz Polsko i „Rozkwitały pąki białych róż”. Poszczególne pieśni przeplatane zostały recytacją wierszy tematycznie nawiązującymi do szczytnych wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Uczniowie klas IIIc3 i IIa4 w niezwykle ekspresyjny sposób zaprezentowali teksty znanych polskich autorów: „Modlitwa polskiego dziecka”, „Do moich synów”, „Ta, co nie zginęła” oraz „Pieśń o sławie”, „Wstań Polsko moja”. Z kolei lektorzy przedstawili krótki rys historyczny związany z okolicznościami odzyskania przez Polskę niepodległości.
To było niezwykle wielkie i wzruszające widowisko o wybitnie patriotycznym charakterze. Młodzi artyści wykazali się niesamowitym kunsztem „żywego słowa” oraz znakomitymi interpretacjami patriotycznych pieśni.
Uroczystość szkolną z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowali:
Oprawa muzyczna i występy wokalne: Alicja Sajdak
Scenariusz, rys historyczny, recytacja: Tomasz Woźniczka
Scenografia: Joanna Krzyszkiewicz-Stojanowska

 

Galeria Fot. Magdalena Doładańska