Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
15 lipca podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

„Umysł jest jak spadochron – nie działa, jeśli nie jest otwarty” (Frank Zappa), a Kolegium MSI „otwiera drzwi właśnie takim komandosom nauki” (prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski, Dyrektor Kolegium MSI), czyli słów kilka o Patronacie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Już w październiku wciągnęliśmy się w wir fascynujących wykładów językoznawczych „Beyond Language”, które poprowadził znakomity prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski - anglista i amerykanista specjalizujący się w językoznawstwie antropologicznym, w tym w badaniach nad tekstem, przekładem, pismem, narracją i językiem oraz zmianami języka.

Podczas tych zajęć przemierzyliśmy obszary od kulturoznawstwa po głębokie zanurzenie się w tematykę wartości pieniądza w gospodarce. Nie tylko rozszerzyliśmy horyzonty, ale również zrozumieliśmy, jak język kształtuje nasze spojrzenie na świat.


Podczas inspirujących lekcji odkryliśmy nie tylko wartość, lecz także nieustanną zmienność języka w codziennym użytkowaniu. Profesor Chruszczewski splatał wątki poezji Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta i rozmaitej sztuki, rzucając nowe światło na przełomowość i ponadczasowość twórczości. Szczególnym zaskoczeniem okazała się książka „Kreolingwistyka w zarysie” autorstwa samego prowadzącego i Aleksandry R. Knapik, która dodatkowo wzbogaciła nasze zrozumienie tematu. Profesor, podczas wykładu, posługiwał się niezwykłymi rekwizytami, aby wprowadzić nas w świat sztuki i historii. Jego głównym punktem odniesienia był majestatyczny obraz "Salvador Mundi”.
Profesor barwnie dzielił się nie tylko wiedzą z dziedziny nauki, ale także rzucał światło na zakamarki swojej własnej pracy, podróże pełne fascynujących przygód oraz historie, które sprawiały, że Uniwersytet Wrocławski jawił się jako miejsce nie tylko naukowego rozwoju, ale także pełnego inspirujących doświadczeń. Jego opowieści przenosiły nas w różne zakątki świata, ukazując, jak szeroki wachlarz możliwości otwiera się przed studentami tej instytucji. Zachęcał nas nie tylko do zgłębiania tajemnic nauki, ale także do odkrywania własnych pasji i eksplorowania świata. To były nie tylko lekcje wiedzy, ale także podróż w głąb inspirującego uniwersyteckiego środowiska.
Nie zapomnieliśmy również o doskonaleniu naszych umiejętności poprawnej wypowiedzi i prezentacji, dążąc do tego, by nasze przekazy były nie tylko zrozumiałe, ale także wyróżniały się w oczach naszych słuchaczy. W trakcie tych spotkań nie tylko zagłębialiśmy się w naukowe tajniki, ale również sięgaliśmy do korzeni, by skierować uwagę i pamięć na naszych przodków. Cały proces prowadziła z pasją i zaangażowaniem dr Agata Figiel, nasza niezawodna opiekunka i przewodniczka przez labirynty językowego świata.
Piotr P. Chruszczewski, mistrzowsko prowadząc swoje wykłady, zdołał przekształcić salę lekcyjną w miejsce, gdzie każdy z uczniów mógł odkrywać tajemnice języka i kultury w sposób wyjątkowy i pełen pasji. Za to wszystko dziękujemy i czekamy z niecierpliwością na kolejne inspirujące spotkania.

23 listopada klasa udaliśmy się klasą IIID na wycieczkę do Wrocławia wraz z panią dr Agatą Figiel. Rozpoczęliśmy ją podróżą pociągiem, a naszym pierwszym przystankiem było zwiedzenie Muzeum Uniwersyteckiego, gdzie mogliśmy poznać historię uczelni wrocławskiej. Następnie wzięliśmy udział w uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego na Collegium Humanum. W trakcie wydarzenia wysłuchaliśmy na żywo wywiadu z Jackiem Hugo Baderem - polskim dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem i reportażystą. Jacek Hugo Bader zdobył popularność głównie dzięki serii reportaży i książkom o swoich podróżach, w których opisuje swoje wyprawy do miejsc o trudnym dostępie i niekonwencjonalnych celach. Jest znany ze swojej nietypowej postawy i podejścia do podróży, często podróżuje sam i unika typowych tras turystycznych. Po spotkaniu z nim udaliśmy się do galerii na czas wolny. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do domu późnym wieczorem.21 maja ponad stu uczniów wzięło udział w V edycji międzynarodowej konferencji młodych badaczy BEYOND LANGUAGE 2024. W tym roku, Prelegenci z Izraela, Rumuni, Ukrainy, Drezna, Irlandii, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Gdańska i Warszawy spotykali się przez cztery dni majowe w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz w trybie online, aby porozmawiać m.in. o: humorze, chińskich powieściach, gruzińskich czasownikach, piśmie dongba, języku poezji, etymologii słów, gramatyce map, mitycznych bohaterach, homeryckich porównaniach, synkretycznych formach kultury, interferencji światów i przekładzie melicznym.
tekst: Bartosz Michalewicz, Weronika Skoczylas oraz dr Aleksandra Knapik, dr Monika Piechota i dr Agata Figiel.
zdjęcia: Agata Figiel, Aleksandra Knapik, Monika Piechota oraz strona https://kmsi.uwr.edu.pl/2024/05/24/konferencja-beyond-language-2024-podsumowanie/