Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 21 czerwca o godz. 9:00

W tym roku 4 czerwca obchodzimy 35 rocznicę częściowo wolnych wyborów. Czym szczególnym było owo wydarzenie i dlaczego jest tak ważne w historii Polski i Europy, że staramy się je szczególnie akcentować.

Wszystko zaczęło się od okrągłego stołu, gdzie PZPR wraz z Solidarnością wypracowały kompromis w sprawie przyszłych zmian w PRLu.

Miała być to kontrolowana przez ówczesny rząd reforma, która wymknęła się spod kontroli. 4 czerwca odbyły się częściowo wolne wybory do sejmu, PZPR wraz ze swoimi satelitami zagwarantowane miało 65 % miejsc, o pozostałych 35 % mieli zdecydować wyborcy w wyborach powszechnych. Skład senatu , który przywrócono po obradach okrągłego stołu, miał być w całości wyłoniony przez wyborców. Dalszego biegu wypadków chyba nikt nie przewidział. Strona opozycyjna reprezentowana przez Solidarność zdobywa wszystkie mandaty, a potem był rząd Tadeusza Mazowieckiego, zmiany w konstytucji PRLu i wybory prezydenckie, w których zwyciężył Lech Wałęsa. Dalej była już aksamitna rewolucja, upadek muru berlińskiego i rozpad ZSRR. Wszystko jednak, to podkreślmy raz jeszcze zaczęło się w Polsce.
Liceum nie zapomina o ważnych rocznicach i kolejny raz przygotowało happening pt:” Zapuść wąsy 4 czerwca”. Był to nasz hołd oddany tym wszystkim, którzy dzięki zaangażowaniu i poświęceniu pozwolili nam dziś żyć w wolnej Polsce i zjednoczonej Europie. Były więc wąsy, oporniki, znaczki Solidarność , Gary Cooper w samo południe, telewizja, oraz prelekcje o tych wydarzeniach. Była młodzież i nauczyciele, była nauka i zabawa. Historia jest naprawdę suuuuuuperrrrr.

GALERIA i filmik