Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zakończenie szkoły klas IV odbędzie się 26 kwietnia.

Listopad i grudzień to miesiące, w których tradycyjnie obchodzimy Święto Patrona. W tym toku to ważne dla naszej społeczności szkolnej wydarzenie odbyło się 1 grudnia.


W klimat spotkania wprowadziła nas Pani Dyrektor, Magdalena Mielczarek. Podkreśliła, iż najdonioślejszym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia Adama Mickiewicza. Uroczystość odbyła się 18 września 1965r. w 20. rocznicę powstania szkoły.

W tym dniu otrzymaliśmy sztandar, na którym widnieją słowa „ Ojczyzna - Nauka – Cnota”, 26 listopada 1965r. w 110. rocznicę śmierci poety została odsłonięta tablica pamiątkowa. Odtąd co roku obchodzimy Święto Patrona i tym samym w różnorodny sposób kultywujemy tradycje Mickiewiczowskie.
Jako społeczność szkolna mamy to szczęście, iż biogram wieszcza daje interpretacyjną przestrzeń na poznawanie go z różnych stron. Tak więc w tym roku szkolnym postanowiliśmy skupić się na wielkopolskich ścieżkach autora „Pana Tadeusza”, najbardziej tajemniczym okresie w jego biografii.
Część artystyczna była swoistą kontynuacją szkolnej wyprawy do Śmiełowa, w którym mieści się muzeum Adama Mickiewicza. Anastazja, Julia oraz Kacper przybliżyli nam niektóre epizody związane z pobytem wieszcza w Poznańskiem. Przypomnieli, iż wybuch powstania listopadowego w 1830 r. zastał Mickiewicza w Rzymie. Był już wtedy znanym i cenionym poetą, który udzielał się w polonijnych kręgach. Czuł, że jako poeta – przewodnik dusz, nie może tak po prostu siedzieć z daleka od ojczyzny i biernie się przyglądać rozwojowi wydarzeń, kiedy jego rodacy przelewają krew. Niestety Mickiewiczowi nie dane było dołączyć do powstańców a na terenie Wielkopolski spędził około 7 miesięcy, i jak śpiewał Jacek Kaczmarski w „Czatach Śmiełowskich”
Tu wieszcz Adam dni szereg
Spędził w piekle rozterek
Czy powstańcze zasilić ma jatki
Czy gdy żądza się perli
W romantycznej scenerii
Wybrać raczej ramiona mężatki
Utwór ten towarzyszył nam podczas fotorelacji z wycieczki do Śmiełowa. Prowadzący przybliżyli nam również wizyty Mickiewicza w Żerkowie, Konarzewie, Łukowie (ostatnie spotkanie z bratem Franciszkiem), Poznaniu.
Wszystkie te miejsca były dla poety bardzo inspirujące, poznał wielkopolskie tradycje i historie szlacheckie, w tym czasie powstał pomysł i pierwsze strofy „Pana Tadeusza”. To, co tutaj zobaczył i usłyszał, przeniósł potem na karty swego największego dzieła, a więc podczas naszego spotkania nie mogło zabraknąć fragmentów eposu recytowanych przez uczniów i uczennice klasy IIb.
Tegoroczne Święto Patrona uświetniły utwory śpiewane przez Hanię i Wiktorię. Wszyscy zgromadzeni mieli też możliwość sprawdzić swoją wiedzę, uczestnicząc w tematycznym Kahoocie.
Tradycyjnie pod koniec apelu Pani Dyrektor ogłosiła laureatów tegorocznej edycji konkursu poświęconego życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Są to:
Lena Panek – I miejsce
Kacper Biernacki – II miejsce
Igor Dolatowski - 3 miejsce

Zespół koordynujący Święto Patrona: Dorota Jochaniak-Dolatowska, Alicja Sajdak, Joanna Botwin, Katarzyna Wróbel, Joanna Krzyszkiewicz-Stojanowska.

 

GALERIA fot. Łukasz Gołąbek

GALERIA fot. Hanna Sakrłubowicz