Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
ÓSMOKLASISTO JESZCZE MOŻESZ SKŁADAĆ PODANIE DO SZKOŁY. SPRAWDŹ ZASADY REKRUTACJI W ZAKŁADCE REKRUTACJA (góra strony). W ZAKŁADCE PONIŻEJ ZNAJDZIESZ WAŻNE TERMINY

Poniedziałkowe popołudnie stało się doskonałą okazją do przyjrzenia się zagadnieniom związanym z etyką i nowymi technologiami.

Przyczynkiem do tego namysłu okazało się webinarium prowadzone w języku angielskim pn. "Etyka w technologii i internecie" organizowane w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ.

 

Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzieli o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF, a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu. IGF to międzynarodowa inicjatywa ONZ, której celem jest zainicjowanie i ułatwienie globalnej dyskusji o rozwoju Internetu oraz o najbardziej aktualnych i pilnych kwestiach związanych z jego funkcjonowaniem. Emilia Zalewska, Marta Musidłowska i Rafał Prabucki z Youth IGF Polska zaprezentowali możliwość zaangażowania się w tegoroczny szczyt poprzez stworzenie policy papers i bazy dla The Youth Summit.
Spotkanie w formie online otworzyli Krzysztof Szubert, Przewodniczący Komitetu Programowego IGF 2021, Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu Polski ds. Polityki Młodzieży oraz Robot Zofia, najsłynniejszy robot na świecie. Było to specyficzne doznanie, widzieć kobietę-robota przemawiającą o symbiozie ludzi i nie-ludzi oraz wyrażającą przekonanie o wspólnych prawach. Jak wskazali organizatorzy wydarzenia, tematyka łączenia technologicznej rzeczywistości z uniwersalnymi wartościami interesuje nie tylko filozofów i duchownych, ale także prawników, programistów i naukowców. Stąd też szeroki dobór panelistów i panelistek, w poczet których dostali się, m.in. Anriette Ester, przewodnicząca wielostronnej grupy doradczej Forum Zarządzania Internetem ONZ; Robert Kroplewski - Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego, polski ekspert ds. Etycznej sztucznej inteligencji w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO; Sally Radwan - doradca ministra komunikacji i technologii informacyjnych Egiptu; Ahmad Piraiee, dyrektor w Startup Grind, Country Manager w wieku 30 lat czy Jenna Fung, koordynatorka Asia Pacific i Hong Kong Youth IGF.
Uczestnictwo młodzieży w tego typu spotkaniu daje możliwość zetknięcia się z kategoriami transhumanistycznymi, które już od dawna wykroczyły poza futurystyczne wizje filmowe czy książkowe. Tematyka ta nie jest również jedynie perspektywą inicjatyw militarnych, bo przecież dotyczyć będzie - i już dotyczy – codzienności. Istotnym, zatem, jest umiejętność etycznej rozmowy o tego typu zagadnieniach, a przede wszystkim upowszechnianie wiedzy. Stąd moje osobiste słowa podziękowania tym osobom uczestniczącym z naszego szkolnego grona, które oglądały spotkanie bezpośrednio z platformy Zoom, z przekserowania na YouTube czy organizując szersze oglądanie w przestrzeni siłowni  Jesteście wspaniali!
Na koniec warto wspomnieć, iż konferencja była częścią Road to ONZ Internet Governance Forum i została organizowana przez Pełnomocnika Rządu RP ds.Młodzieży, Młodzieżowy IGF Polska oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem (RDzMP) we współpracy z TrendHouse.org Wydarzenie poprowadzili Aleksandra Szostak i Karol Jędruszek.