Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Informujemy, że w dniach 28 marca - 2 kwietnia szkoła będzie nieczynna.

Dziś (12 maja) przypada trzynasta rocznica śmierci Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki społecznej i Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za pomoc w okresie II wojny światowej Żydom, szczególnie dzieciom ratowanym z warszawskiego getta.

Tę część historii tworzyła wraz z grupą kobiet, swoich współpracowniczek, które opracowały cały schemat działań. Jak wskazywała sama Sendlerowa, zostala wychowana "w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!".

Jej biografia jest dość skomplikowana, tym bardziej interesująca dla współczesnych. Warto ją poznać, by przekroczyć granicę tradycyjnego ujmowania Ireny z Krzyżanowskich jako starszej kobiety w schludnie spiętym koczku czy warkoczu. Była bowiem kobietą z krwi i kości, niejednoznaczną, podobnie jak jej narracja o sobie samej.
Od wielu lat nasza szkoła znajduje się w honorowym komitecie Ireny Sendlerowej, o czym zaświadcza mural z jej wizerunkiem znajdujący się w przestrzeni szkolnego parku, a wykonany przez Dariusza Paczkowskiego przy okazji projektu dotyczącego kultury Głuchych. I choć od tego przedsięwzięcia minęło sporo czasu, realizujemy kolejne inicjatywy wpisujące się w idee Ireny Sendlerowej.


Mural Ireny Sendlerowej